Bé­ké­sapá­ti T. Zsó­fia: A fe­hér pu­li

Hivatásos kézműves
Vajdaság

 

A fehér puli első pajkos gyapjú sodronyai egy rajzon jelentek meg. Először Nádi Karolina (HHH-V munkatársa) hívta elő ezzel a kérésével: „Csinálj valamit a fiúkkal...”. Majd egyre csak gyarapodtak a „gyapjú csimbókok”, ahogy Margit mamám szokta mondani. A papírról átkerültek a nemezelésre váró félmerinó gyapjú hasítékok szappanos világába. 110 gyapjú sodrony kidolgozása után kerülhetett a előnemezelt laza pulitest egyik felére 55 előre megnemezelt, szabadvégű, különböző hosszúságú gyapjúdarab. Majd a másik felén is megismételtük a folyamatot. Akkor szappannal és langyos vízzel összenemezeltük a kutyatest oldalait a 110 darab összesodrott gyapjúhasítékkal, majd óvatosan gyúrni kezdtük. Amikor jól összenemezelődött, félszárazon formáztuk, majd amikor teljesen megszáradt, akkor varrtuk fel a bogár fekete szemét és orrát.

 „Egy jó puli mellett a pásztornak elég csak a legelő állatok után ballagni.”

puli

A puli mindenkor feltétlenül engedelmeskedik, gazdájához jóban és rosszban ragaszkodik. A terelő kutyák, mint a magyar puli, már hangjukkal irányították a nyájakat. A szomszédunkban is ügyes pásztorkutya őrzi Magdi néni kis nyáját. A fiam, Endre (ASP) autizmussal él, számára és Judit (ADHD), figyelemzavaros barátnője számára a kutyák talán a legfontosabb társaik, ugyanúgy, mint a juhászoknak voltak régen.

Olyan alkotást terveztem egy nemezelt gyermekjáték formájában, melynek elkészítésében azok is könnyedén bekapcsolódhatnak, akiknek a motorikus és koncentrációs képességeik eltérnek ép társaikétól, vagy éppen kezdő hobbinemezelők. Ezeket az alkalmakat, mikor a pulin dolgoztunk, elneveztük Agapénak. A kijárási tilalmak miatt először csak a fiaimmal nemezeltük a gyapjú sodronyokat. Ahogy enyhült a helyzet a vírusfertőzéssel kapcsoltban, úgy csatlakoztak a barátnők is. A rendkívüli állapot megszűnt, mire a puli elkészült. Ezt az alkalmat szeretetvendégséggel ünnepeltük meg, akkor már Bottyán Bíborka (11 éves tanuló, kanizsai Ált.Isk.), Páptista Erika (ID, Baninska napközi) és Frányó Szilvia szomszéd is részt vettek a munkában. A pulink fehér színű, mert ez egyben jelképezi az új kezdetet, de a tisztaságot és a természetességet is, ahogy a fiatalok és gyermekek viszonyultak egymáshoz. Így sikerült a fehér pulinak egy összetartó közösséget formálnia maga köré. Sokszor felmerült bennünk ez a kérdés „Vajon mi formáljuk a pulit vagy a puli minket?” Embert próbáló időszakban készült, amikor tényleg sokat voltunk együtt családtagjainkkal. Úgy alakult, hogy végül helyesen nyájba terelt bennünket, mint azt a jóravaló őshonos terelőkutya teszi, aki ápolja a pásztormunka hagyományait. Most pedig a fehér puli arra készül, hogy hű játszótársa legyen nem csak a Palicson pipacsbabázó kislányoknak, hanem minden gyermeknek, aki majd találkozik vele a nemezelő játszóházak foglalkozásain vagy más események alkalmával.

Békésapáti T. Zsófia nemezkészÍtő, (Gránátalma-díjas), okleveles népi játszóházvezető, (Békéscsaba 2019) Waldorftársaság által elismert módszer elemeivel dolgozó óvónő. (Belgrád 2020) vagyok.

A tárgy készítésében segédkezők és kivitelezők:

  • Lévay Endre (fiam, ASP, Kozmucza Flóra Középiskola)
  • Lévay Dávid (fiam, Hánsági Ferenc vendéglátóipari kiscukrász)
  • Deme Judith (Endre barátnője, ADHD fotós, varrónő special. Baja)
  • Lidija Párdity (Dávid barátnője, VSOVSU óvónő hallgató)

 

<< Vissza a többi pályázathoz

 

De­cem­ber 6-án in­dul az Ün­nep­vá­ró for­ga­tag

Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelőadássokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadványárusítással várja a látogatókat. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

El­hunyt Mu­csi Já­nos

November 14-én hajnalban 76 évesen elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas, a Magyar Érdemrend Tiszti keresztjével kitüntetett koreográfus, Érdemes művész, a Duna Művészegyüttes egykori művészeti igazgatója, a Duna Karnevál Nemzetközi Kulturális Fesztivál elnöke. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!