E he­ti me­se­mon­dónk: Bum­berák Ma­ja

Élőszóval, hangszerekkel kísérve mesélek, és járom a világot, hogy megosszak mindent, amit tapasztaltam és éreztem. A hagyományos mesemondás varázsát szeretném visszahozni a felnőttek és gyerekek életébe.

 

Bumberák Maja mesemondó, a Népművészet Ifjú Mestere, a Magyar Művészeti Akadémia MMA ösztöndíjasa, a Hagyományok Háza népmesemondó tanfolyamán sajátította el a hagyományos magyar népmesei stílust, az előadási technikákat és a népmeséről szóló elméleti ismereteket.

Mesemondónk kisvárdai származású. Ha jól megfigyeljük, meghallgatjuk Maja mesemondását, a gyermekkorából hozott, és nagyon enyhén ugyan, de megőrzött tájnyelvi sajátosságokat  is észrevehetjük benne.

Mesél iskolákban, óvodákban, könyvtárakban, fesztiválokon, konferenciákon, civil- és közösségi összejöveteleken, vállalati rendezvényeken és műhelyeken. 2012. januárja óta rendszeresen szervez mesemondó esteket kimondottan felnőttek számára. 2012 óta több nemzetközi mesemondó fesztiválon mesélt magyar és angol nyelven.

A népmesekutatók általában kétféle mesemondói attitűdöt különböztetnek meg a hagyományos élőszavas mesemondás során használt, vagy épp nem használt gesztusok kapcsán. Míg számos mesemondó intenzív mimikával, széles gesztusokkal igyekszik (gyakran nem is tudatosan)  a népmesemondás verbális szintjét színesíteni, addig más mesélők szinte mozdulatlanul, ölbe tett karral, vagy mimika nélkül mesélnek, mindent a mesemondás nyelvi, dinamikai, melodikai, ritmikai eszközeire bízva.

Maja igen intenzív gesztusokkal dolgozik mesemondás közben. Aki többet szeretne tudni a mesemondás során használt gesztusokról, azok jelentőségéről, annak ajánljuk a következő olvasmányt: Kovács Ágnes: Gesztusok és hangutánzás a mesében. In: Voigt Vilmos (szerk.): A szájhagyományozás törvényszerűségei. Budapest, 1974/b. 94–95.

A Meseszó Magyar Népmese és Szövegfolklór Egyesület alapító tagja.

De­cem­ber 6-án in­dul az Ün­nep­vá­ró for­ga­tag

Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelőadássokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadványárusítással várja a látogatókat. 

El­hunyt Mu­csi Já­nos

November 14-én hajnalban 76 évesen elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas, a Magyar Érdemrend Tiszti keresztjével kitüntetett koreográfus, Érdemes művész, a Duna Művészegyüttes egykori művészeti igazgatója, a Duna Karnevál Nemzetközi Kulturális Fesztivál elnöke. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!