B. Szi­lá­gyi Edit: A sár­kány­hú­za­tó sár­ré­ti tál­tos le­gen­dá­ja - ne­me­zelt kis­sző­nyeg

Hivatásos alkotó
Püspökladány

 

Tősgyökeres püspökladányi vagyok. Ez az alföldi kisváros három tájegység: a Sárrét, a Hajdúság és a Hortobágy találkozásánál fekszik. Valaha nehezen járható lápos, vizes terület volt, olyannyira, hogy nemritkán csónakkal közlekedtek a település emberei. A vizek menti nádasok titokzatos világáról sok legenda született errefelé, melyeket Szűcs Sándor etnográfus, a „Sárrét tudósa”, a „Háromföld krónikása” gyűjtött csokorba. Ezek közül a legendák közül válogatok most a karantén időszak második felében, és azt tervezem, ha végre újra megnyithatom a játszóházam kapuit, a nagyobb gyerekeknek, esetleg érdeklődő felnőtteknek is mesélek sárréti legendákat, és mesélnek majd a nemezeim is...

B. Szilágyi Edit: Sárkányhúzató

Két kisszőnyegem készült el a pályázati határidő végéig, de fejben már itt vannak a következő, nemezbe kívánkozó, bennük tovább élő sárréti legendák is.

E vidék embereinek életét is átszőtték a hiedelmek sárkányokról, táltosokról, boszorkányokról. A sárrét leghíresebb táltosa bizonyos Csuba Ferenc volt, földöntúli képességekkel és erővel rendelkezett, még a szelet is meg tudta fordítani, messzeföldön ismertté mégis a csökmői sárkányhúzatás miatt vált a neve.

B. Szilágyi Edit: Sárkányhúzató

A kisszőnyeg vizes-szappanos nemezelési technikával készült, előnemezből kivágott, kaukázusi módszerrel. A széleit pedig előfonattal rajzolt minták kitöltésével, türkmén módszerrel készítettem.

A minta megtervezése után előnemezeket készítettem, majd a mintának megfelelően kivágtam és összeillesztettem a formákat, ezután gyapjúval töltöttem fel az üres részeket. Előfonattal „megrajzoltam” a szélének mintáit, amiket gyapjúval töltöttem ki.

B. Szilágyi Edit: Sárkányhúzató

Forróvizes-szappanos belocsolás következett ezután, amit hosszas simogatás követett, míg a szőnyeg olyan állagúra nemezelődött, hogy hengerre feltekerve már biztonságosan lehetett görgetni. Újabb forró vizes belocsolások után lepedőbe szorosan becsavarva készre gyúrtam a kisszőnyeget, kint a szabadban, fektetve szárítottam.

 

Szeretettel ajánlom a nemeztéma ihlette legendát megismerésre:

B. Szilágyi Edit: Sárkányhúzató

 

<< Vissza a többi pályázathoz

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!