B. Szi­lá­gyi Edit: A sár­kány­hú­za­tó sár­ré­ti tál­tos le­gen­dá­ja - ne­me­zelt kis­sző­nyeg

Hivatásos alkotó
Püspökladány

 

Tősgyökeres püspökladányi vagyok. Ez az alföldi kisváros három tájegység: a Sárrét, a Hajdúság és a Hortobágy találkozásánál fekszik. Valaha nehezen járható lápos, vizes terület volt, olyannyira, hogy nemritkán csónakkal közlekedtek a település emberei. A vizek menti nádasok titokzatos világáról sok legenda született errefelé, melyeket Szűcs Sándor etnográfus, a „Sárrét tudósa”, a „Háromföld krónikása” gyűjtött csokorba. Ezek közül a legendák közül válogatok most a karantén időszak második felében, és azt tervezem, ha végre újra megnyithatom a játszóházam kapuit, a nagyobb gyerekeknek, esetleg érdeklődő felnőtteknek is mesélek sárréti legendákat, és mesélnek majd a nemezeim is...

B. Szilágyi Edit: Sárkányhúzató

Két kisszőnyegem készült el a pályázati határidő végéig, de fejben már itt vannak a következő, nemezbe kívánkozó, bennük tovább élő sárréti legendák is.

E vidék embereinek életét is átszőtték a hiedelmek sárkányokról, táltosokról, boszorkányokról. A sárrét leghíresebb táltosa bizonyos Csuba Ferenc volt, földöntúli képességekkel és erővel rendelkezett, még a szelet is meg tudta fordítani, messzeföldön ismertté mégis a csökmői sárkányhúzatás miatt vált a neve.

B. Szilágyi Edit: Sárkányhúzató

A kisszőnyeg vizes-szappanos nemezelési technikával készült, előnemezből kivágott, kaukázusi módszerrel. A széleit pedig előfonattal rajzolt minták kitöltésével, türkmén módszerrel készítettem.

A minta megtervezése után előnemezeket készítettem, majd a mintának megfelelően kivágtam és összeillesztettem a formákat, ezután gyapjúval töltöttem fel az üres részeket. Előfonattal „megrajzoltam” a szélének mintáit, amiket gyapjúval töltöttem ki.

B. Szilágyi Edit: Sárkányhúzató

Forróvizes-szappanos belocsolás következett ezután, amit hosszas simogatás követett, míg a szőnyeg olyan állagúra nemezelődött, hogy hengerre feltekerve már biztonságosan lehetett görgetni. Újabb forró vizes belocsolások után lepedőbe szorosan becsavarva készre gyúrtam a kisszőnyeget, kint a szabadban, fektetve szárítottam.

 

Szeretettel ajánlom a nemeztéma ihlette legendát megismerésre:

B. Szilágyi Edit: Sárkányhúzató

 

<< Vissza a többi pályázathoz

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!