teszt2

Lorem ipsum

Szokás- és játékgyűjtemény
NM 2015.52.5
 
KÉSZÍTÉS HELYE Magyarország
KÉSZÍTÉS IDEJE 20. század eleje
HASZNÁLAT  1914-1918, Bécs, Grünbaum József

TÖRTÉNET Grünbaum József orvos I. világháborúban viselt vöröskeresztes jelvénye, 1914-ben esett hadifogságba. Lányától, Gáborján Alice-tól mint emléktárgy került a múzeumba.

TÁRGYLEÍRÁS Sárgarézből készült jelvény. Köralakú koszorúba foglalt, fehér alapon vörös zománc kereszt. Hátuljára rézből készült, lapos, meghajlított akasztót készítettek.
ANYAG sárgaréz, zománc
MÉRETEK átm: 4,5, V: 1,5 cm
ÁLLAPOT
LEÍRTA Nagy-Pölös Andrea, néprajzkutató muzeológus
 

 

 

MAGYARSZOMBATFAI GERENCSÉREK
 
A magyarszombatfai, tágabban a Veleméri-völgyi, vagy Züric-völgyi fazekasságról már 1366-ból van írott forrásunk, tehát a mesterség ezen a vidéken már korábban is létezhetett. A sovány, agyagos, köves termőföld egyrészt adta az alapanyagot a fazekasságnak, másrészt alig tette lehetővé a megélhetést a mezőgazdaságból. Az első századokból nem maradtak fent tárgyi emlékek, de a Fazekasház, melyben utoljára Cseke János dolgozott 1922-ig, a 19. századtól őriz tárgyakat, melyeket a kiállításban is bemutatunk.
Az őrségi fazekasok a közelmúltig elsősorban használati kerámiát készítettek, melyeket csak a legszükségesebb helyeken mázaztak. Több, mediterrán vidékre utaló jellegzetessége van az itteni kerámiának, mint a balos korong, a bőrrel történő korongozás és a kétszájú bugyiga, mely eredetileg bőrtömlőt utánzott. 
A magyarszombatfai fazekasság 2014-ben felkerült a Szellemi Kulturális Örökség listájára, így a mezőtúri mellett a másik fazekasközösség, amely kivívta magának ezt a jogot. A szombatfai fazekasság múltját, jelenét és jövőjét 2015-ben kiállításon mutattam be a Magyar Népi Iparművészeti Múzeumban. A múltat a Fazekasház edényei, melyeknek már csak részben ismerjük az alkotóját, idézték meg, és berendezési tárgyai, mint a mediterrán eredetű balos korong, a mázőrlő és a földkészítő szék, - melyekből berendeztünk egy régi műhelyet is. Régi edényeket, használati eszközöket szinte minden fazekascsaládtól kaptunk a kiállításra. A közelmúltat és a jelent a most élő, alkotó, illetve a közelmúltban elhunyt fazekasok anyaga jelentette. Az őrségi edénytípusok: tejesfazék, bugyigakorsó, kétszájú bugyiga, kerek tepsi, kuglófsütő, boroskancsó, hegyibogrács, abroncsos fazék, lábas lábas, tál. Az edények mellett a faluban működő MAT Kerámiagyár is elküldte kézzel készített kályhacsempéit. Elődje sok fazekasnak adott, és ad is munkát. A jövőt a tervezett, az idei évben befejeződő fejlesztés adja, melyben a tanulókat a helyi mesterek bevonásával itt helyben képezik ki. A technikai jövőt pedig az edények részben magas tűzön történő kiégetése adja.
A most kiválasztott három edény az Őrség három jellegzetes edénytípusát mutatja be: Czúgh Miklós magyarszombatfai fazekasnak barna engóbon többszínű színes írókával díszített kétszájú bugyigáját, a jellegzetese, kifogatással díszített zöld mázas bugyigakorsót, és Csótár Rezső fatüzelésű kemencében kiégetett edényét. 
. 

imperdiet,

 


 

🦁 Nunc John Doe
🎦 euismod MNIM
🎵 risus 5654-6765
🎵 neque john.doe@hagyomanyokhaza.hu

 

 

 

teszt2

Lorem ipsum

Szokás- és játékgyűjtemény
NM 2015.52.5

teszt2

Lorem ipsum

Szokás- és játékgyűjtemény
NM 2015.52.5

teszt2

Lorem ipsum

Szokás- és játékgyűjtemény
NM 2015.52.5

Er­dély­ből Er­dély­be

Fehér Anikó Erdélyből Erdélybe című írását ajánljuk a Ritmus és hang blogon, mely Jávorszky Béla Kelemen László című életrajzi könyvéről és annak könyvbemutatójáról készült.

In­ter­jú Both Mik­lós­sal

A Kultúra.hu munkatársa a nemzetközi viszonylatban is egyedülálló Folk_ME (Music Education) platform apropóján beszélgetett a Hagyományok Háza főigazgatójával.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!