teszt2

Lorem ipsum

Szokás- és játékgyűjtemény
NM 2015.52.5
 
KÉSZÍTÉS HELYE Magyarország
KÉSZÍTÉS IDEJE 20. század eleje
HASZNÁLAT  1914-1918, Bécs, Grünbaum József

TÖRTÉNET Grünbaum József orvos I. világháborúban viselt vöröskeresztes jelvénye, 1914-ben esett hadifogságba. Lányától, Gáborján Alice-tól mint emléktárgy került a múzeumba.

TÁRGYLEÍRÁS Sárgarézből készült jelvény. Köralakú koszorúba foglalt, fehér alapon vörös zománc kereszt. Hátuljára rézből készült, lapos, meghajlított akasztót készítettek.
ANYAG sárgaréz, zománc
MÉRETEK átm: 4,5, V: 1,5 cm
ÁLLAPOT
LEÍRTA Nagy-Pölös Andrea, néprajzkutató muzeológus
 

 

 

MAGYARSZOMBATFAI GERENCSÉREK
 
A magyarszombatfai, tágabban a Veleméri-völgyi, vagy Züric-völgyi fazekasságról már 1366-ból van írott forrásunk, tehát a mesterség ezen a vidéken már korábban is létezhetett. A sovány, agyagos, köves termőföld egyrészt adta az alapanyagot a fazekasságnak, másrészt alig tette lehetővé a megélhetést a mezőgazdaságból. Az első századokból nem maradtak fent tárgyi emlékek, de a Fazekasház, melyben utoljára Cseke János dolgozott 1922-ig, a 19. századtól őriz tárgyakat, melyeket a kiállításban is bemutatunk.
Az őrségi fazekasok a közelmúltig elsősorban használati kerámiát készítettek, melyeket csak a legszükségesebb helyeken mázaztak. Több, mediterrán vidékre utaló jellegzetessége van az itteni kerámiának, mint a balos korong, a bőrrel történő korongozás és a kétszájú bugyiga, mely eredetileg bőrtömlőt utánzott. 
A magyarszombatfai fazekasság 2014-ben felkerült a Szellemi Kulturális Örökség listájára, így a mezőtúri mellett a másik fazekasközösség, amely kivívta magának ezt a jogot. A szombatfai fazekasság múltját, jelenét és jövőjét 2015-ben kiállításon mutattam be a Magyar Népi Iparművészeti Múzeumban. A múltat a Fazekasház edényei, melyeknek már csak részben ismerjük az alkotóját, idézték meg, és berendezési tárgyai, mint a mediterrán eredetű balos korong, a mázőrlő és a földkészítő szék, - melyekből berendeztünk egy régi műhelyet is. Régi edényeket, használati eszközöket szinte minden fazekascsaládtól kaptunk a kiállításra. A közelmúltat és a jelent a most élő, alkotó, illetve a közelmúltban elhunyt fazekasok anyaga jelentette. Az őrségi edénytípusok: tejesfazék, bugyigakorsó, kétszájú bugyiga, kerek tepsi, kuglófsütő, boroskancsó, hegyibogrács, abroncsos fazék, lábas lábas, tál. Az edények mellett a faluban működő MAT Kerámiagyár is elküldte kézzel készített kályhacsempéit. Elődje sok fazekasnak adott, és ad is munkát. A jövőt a tervezett, az idei évben befejeződő fejlesztés adja, melyben a tanulókat a helyi mesterek bevonásával itt helyben képezik ki. A technikai jövőt pedig az edények részben magas tűzön történő kiégetése adja.
A most kiválasztott három edény az Őrség három jellegzetes edénytípusát mutatja be: Czúgh Miklós magyarszombatfai fazekasnak barna engóbon többszínű színes írókával díszített kétszájú bugyigáját, a jellegzetese, kifogatással díszített zöld mázas bugyigakorsót, és Csótár Rezső fatüzelésű kemencében kiégetett edényét. 
. 

imperdiet,

 


 

🦁 Nunc John Doe
🎦 euismod MNIM
🎵 risus 5654-6765
🎵 neque john.doe@hagyomanyokhaza.hu

 

 

 

teszt2

Lorem ipsum

Szokás- és játékgyűjtemény
NM 2015.52.5

teszt2

Lorem ipsum

Szokás- és játékgyűjtemény
NM 2015.52.5

teszt2

Lorem ipsum

Szokás- és játékgyűjtemény
NM 2015.52.5

Folk_ME has been in­tro­duced in Qatar

Hungarian Heritage House’s digital music education program, which garnered interest from several countries, opening up new opportunities for collaboration.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.