Szép­ke­nye­rű­szent­már­to­ni sű­rű ma­gyar

Elhozzuk nektek azokat a gyűjtéseket, évtizedes felvételeket, archív anyagokat melyekből még ma is rengeteget tanulunk; táncosokat, akiknek a táncaiból mi is merítkezünk. Szeretnénk megmutatni kedvenc felvételeinket: milyen forrásokból, mivé érik bennünk egy-egy mozdulat.

 

Adatközlő:

Lőrincz János (Szépkenyerűszentmárton, 1999)

 

Szépkenyerűszentmárton (Románia) Kolozs és Beszterce-Naszód megyék határán, a Mezőség észak-nyugati dombos vidékén, Szamosújvártól 15 km-re bújik meg.

Gyűjtötte:

Varga Sándor
Varga Sándor magángyűjteményében és a folklór adatbázisban is szerepel az anyag, mely megrendezett gyűjtés volt 1999.01.31-én.


Táncolja:
Opiczer Márton Aranysarkantyús táncos (Etyek, 2020)

Körülbelül fél éve foglalkozom a szépkenyerűszentmártoni táncanyaggal, de most mutattam be először. Sajnos személyesen már nem tudtam találkozni az adatközlővel, annak ellenére sem, hogy szép kort élt meg, egészen 95 évet (1916-2011). Megfogott Lőrincz János (Népművészet Mestere, 2006.) egyedi szerkesztésmódja, bonyolultsága. Kis íven készíti elő a csapásait, melyek rendkívül határozottak és erősek, miközben nagyon laza. Ez az, ami megfogott a táncában.

 

 

 

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Tán­co­sa­ink is­mét Er­dély­ben

A Magyar Állami Népi Együttes június 21-én Erdélybe indul. A négynapos előadássorozat Marosvásárhelyen kezdődik, Kolozsváron és Székelyudvarhelyen folytatódik, és az utolsó állomása Nagyvárad. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!