Szép­ke­nye­rű­szent­már­to­ni sű­rű ma­gyar

Elhozzuk nektek azokat a gyűjtéseket, évtizedes felvételeket, archív anyagokat melyekből még ma is rengeteget tanulunk; táncosokat, akiknek a táncaiból mi is merítkezünk. Szeretnénk megmutatni kedvenc felvételeinket: milyen forrásokból, mivé érik bennünk egy-egy mozdulat.

 

Adatközlő:

Lőrincz János (Szépkenyerűszentmárton, 1999)

 

Szépkenyerűszentmárton (Románia) Kolozs és Beszterce-Naszód megyék határán, a Mezőség észak-nyugati dombos vidékén, Szamosújvártól 15 km-re bújik meg.

Gyűjtötte:

Varga Sándor
Varga Sándor magángyűjteményében és a folklór adatbázisban is szerepel az anyag, mely megrendezett gyűjtés volt 1999.01.31-én.


Táncolja:
Opiczer Márton Aranysarkantyús táncos (Etyek, 2020)

Körülbelül fél éve foglalkozom a szépkenyerűszentmártoni táncanyaggal, de most mutattam be először. Sajnos személyesen már nem tudtam találkozni az adatközlővel, annak ellenére sem, hogy szép kort élt meg, egészen 95 évet (1916-2011). Megfogott Lőrincz János (Népművészet Mestere, 2006.) egyedi szerkesztésmódja, bonyolultsága. Kis íven készíti elő a csapásait, melyek rendkívül határozottak és erősek, miközben nagyon laza. Ez az, ami megfogott a táncában.

 

 

 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!