Te­vé­keny­sé­günk

Ezen az oldalon bemutatjuk a Martin György Szakkönyvtár és Folklór Archívum dolgozóinak munkáját, hogy mivel foglalkoznak azok a munkatársak, akik a Hagyományok Háza könyvtárában és archívumában dolgoznak, az eredeti folklórgyűjtéseket és revival folklóreseményeket, hagyatéki dokumentumokat archiválják, digitalizálják, és a Folklór Adatbázisban és más online felületeken közreadják.

Napjainkban egyre többen keresgélnek az interneten elérhető online adatbázisokban, de a legtöbben nem tudják, hogy egy-egy ilyen katalógus létrehozása és tartalommal való feltöltése milyen háttérmunkát igényel.

 

Az ar­chi­vá­lók mun­ká­ja

A Folklórdokumentációs Archívumba bekerült audio, vizuális és audiovizuális folklórgyűjtéseket az Archiválási Osztály a legkorszerűbb technikai eszközökkel digitalizálja és archiválja.

Sík­do­ku­men­tu­mok di­gi­ta­li­zá­lá­sa

A Hagyományok Háza Folklórdokumentációs Könyvtár és Archívum gyűjteményében nagyszámú irat és egyéb papír alapú dokumentum található, melyek digitalizálására 2021 során rendszerbe állítottunk egy professzionális reprodukciós szettet.

A ka­ta­lo­gi­zá­lók mun­ká­ja

Munkánk alapegysége a gyűjtés (vagy esemény), amely leggyakrabban az adatközlők és a gyűjtők megrendezett keretek között, gyűjtési céllal történő interakciójának felvétele, de lehet egy funkciójában zajló folklóresemény vagy revival esemény – táncház, tábor, színpadi műsor – rögzítése is.

Gyűj­tés­aján­lók

A Folklórdokumentációs Könyvtár és Archívum rendszeresen bemutat egy-egy különlegesebb folklórgyűjtést.

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Ro­ma­ni De­sign

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Romani Design egy különleges ruhakölteményét és kiegészítőit is. A most nyíló kiállítás kapcsán beszélgettünk divatról, hitről, identitástudatról Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, művészeti vezetőjével. 

Ma­gyar Rap­szó­dia – nép­tánc­ban el­me­sél­ve

A szerelem örökérvényűsége kiapadhatatlan inspirációként van jelen a világban, legyen szó bármilyen művészeti formáról. A Magyar Állami Népi Együttes Magyar Rapszódia című előadása a tánc és a zene egyetemes nyelvén, magyar paraszti hagyományainak sokszínűségén és jelenidejűségén keresztül hivatott bemutatni az ember életének legbonyolultabb, legmisztikusabb érzését. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!