A népi iparművészeti minősítést - a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Kultv.) 87/B. §-ában meghatározott állami feladatok ellátására kijelölt szervként, a hagyományőrzéssel és a néphagyomány gondozásával kapcsolatos állami szerv kijelöléséről, valamint a népi iparművészeti és a népművészeti alkotások minősítéséről (a továbbiakban együtt: „minősítés”) szóló 530/2017. (XII. 29.) Korm. rendelet alapján – a Hagyományok Háza látja el.
Tájékoztatjuk Önöket, hogy 2023. január 1-től kizárólag elektronikus úton van lehetőség a zsűrizési kérelmek leadására.
Tudnivalók a zsűrizésről
Kérelem a népi iparművészeti alkotássá minősítéshez - elektronikus adatlap
A főigazgató eseti jelleggel minősítő zsűrit (a továbbiakban: zsűri) kér fel. A zsűri véleményezi a népi iparművészeti, a hagyományos tárgyalkotó népművészeti és a népi előadó-művészeti minősíttetés céljából megküldött vagy bejelentett alkotásokat. A minősített és elfogadott alkotások zsűriszámot, páva védjegyet kapnak. Az alkotások minősítése azoknak a kortárs alkotó embereknek lehet fontos, akik olyan termékeket készítenek, amelyek a népi hagyományból kiindulva a mai életünkbe illeszthetőek.
Népi iparművészeti alkotássá minősítés kérelmezésének menete
Az 530/2017. (XII. 29.) Korm. rendelet a hagyományőrzéssel és a néphagyomány gondozásával kapcsolatos állami szerv kijelöléséről, valamint a népi iparművészeti és a népművészeti alkotások minősítéséről szóló jogszabály értelmében népi iparművészeti alkotássá minősítést a Hagyományok Háza főigazgatójánál kell kérelmezni. A kérelem az alábbi linken érhető el:
Elektronikus jelentkezési adatlap
Kérjük, kövesse a következő lépéseket:
Első alkalommal:
- regisztráció elvégzése
- a regisztráció aktiválása az e-mailben kapott kóddal
A regisztrációt követően:
- belépés a regisztrált e-mail címmel
- az elektronikus jelentkezési adatlap kitöltése
- ha elkészült, az elektronikus jelentkezési adatlap lezárása (Érvényesen csak lezárt adatlappal lehet jelentkezni!)
A jelentkezéskor kérjük, írja fel az adatlap sorszámát (zs-szám), és írja be a befizetéskor a banki átutalás közleményébe.
A zsűrinaptárban az adott zsűrire való jelentkezés határideje is fel van tüntetve. A megadott határidőn túl jelentkezést nem áll módunkban elfogadni.
Szolgáltatási díjak
A minősítésre, zsűrizésre beadott alkotásokért, illetve tárgycsoportért, garnitúráért, tárgy-együttesért egységesen 1500 Ft/tárgy igazgatási szolgáltatási díjat (zsűri díjat) szükséges befizetni.
A pénzösszeget átutalással lehet eljuttatni az alábbi számlaszámra: 10032000-01739716-00000000. A Hagyományok Háza már nem állít ki automatikusan számlát a befizetésekről, ezért kérjük az alkotókat, minden esetben jelezzék, számla iránti kérelmüket.
Fontos! A közleményben a következőt tüntessék fel: „zsűridíj, zs-szám”.
Népi iparművészeti alkotások kategóriái
Minősített népi iparművészeti alkotásnak minősül az "Hagyományos Mester Remek", „Modern Mester Remek” vagy "Hagyományos Míves Termék", „Modern Míves Termék” és Ajándéktárgy” kategóriába besorolt alkotás, amelyet zsűri számmal látunk el.
A benyújtott kérelem szakmai szempontú elbírálását a 530/2017. (XII. 29.) Korm. rendelet 4. paragrafusa alapján egy összehívott Népi Iparművészeti Bíráló Bizottság, a zsűri végzi. Ennek tagjait a Hagyományok Háza főigazgatója jelöli ki. A zsűrinaptárban szereplő időpontokon kívül vidéki helyszínű zsűrizéseket is vállalunk. Ennek részletei a Zsűrizési szempontrendszerben találhatók.
Egyéb fontos tudnivalók
A zsűriszámot az alkotás tervezője és nem a kivitelezője kapja. Ideális esetben a tervező egyben a kivitelező is. Egy alkotást vagy tárgycsoportot csak egyszer lehetséges benyújtani minősítésre. A 2009. február 1-től hatályos 2007. évi CXXVII. törvény az általános forgalmi adóról; 85.§ (1) n pontja alapján mentes az adó alól „a népművészeti, népi iparművészeti és iparművészeti termékek kiállításának, vásárának és bemutatójának szervezése, rendezése és az ahhoz szorosan kapcsolódó, jogszabály által meghatározott minősítés szerint zsűriszámmal ellátott, egyedi vagy meghatározott példányszámban, nem ipari gyártástechnológiával előállított népművészeti, népi iparművészeti termék értékesítése, amelyet közszolgáltató vagy népi iparművész minősítéssel rendelkező személy, szervezet – ilyen minőségében – teljesít.”
Páva védjegy
A zsűrizett alkotásokra védjegyek is vásárolhatóak. A Hagyományok Háza TANÚSÍTÓ VÉDJEGYE arról tájékoztatja a vásárlót, hogy az adott termék ellenőrzötten kiváló minőségű, így a minőséget illetően kizárja a fogyasztók megtévesztését. E védjegyfajta erősíti a vállalatok és szolgáltatások piaci működését, és minőségi garanciát jelent a fogyasztók számára. A védjegyek öntapadós matrica formátumban vásárolhatók meg darabonként, vagy ívenként. Az első védjegyet az alkotó a minősített termékeihez ingyen kapja, ezt követően lehetősége van vásárlásra. Védjegy igénylésekor fel kell tüntetni, hogy melyik, már lezsűrizett alkotáshoz kívánja hozzárendelni az alkotó a védjegyet. Egy alkotáshoz annyi védjegyet tud vásárolni, amennyit a zsűri adatlapon szereplő „éves előállítható példányszám” rubrikában fel van tüntetve.
A védjegyeket 21 darabos íven lehet megvásárolni 210 Ft / ív (10 Ft/védjegy) áron.
További információ
Hagyományok Háza
1011 Budapest, Corvin tér 8.
Postacím: 1251 Budapest, Pf. 23.
nepiiparmuveszet@hagyomanyokhaza.hu
Csákányi Zoltán - szakmai munkatárs
(+ 36 30) 570 5198
Molnár Fanni - kulturális szervező
(+36) 30 570 6509
Kérjük, mielőtt ügyfélfogadási időben betérne hozzánk, telefonon egyeztessen Molnár Fannival a + 36 30 570 6509 telefonszámon! Megértésüket köszönjük!