El­hunyt Mu­csi Já­nos

November 14-én hajnalban 76 évesen elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas, a Magyar Érdemrend Tiszti keresztjével kitüntetett koreográfus, Érdemes művész, a Duna Művészegyüttes egykori művészeti igazgatója, a Duna Karnevál Nemzetközi Kulturális Fesztivál elnöke.

Mucsi János a Novák Ferenc ’Tata’ vezette Bihari János Táncegyüttes emblematikus táncosa volt, majd a Zalka Táncegyüttes művészeti vezetője. 1991-től 2007-ig volt a BM Duna Művészegyüttes művészeti igazgatója, ahol vezetése alatt az együttes repertoárja a legmagasabb művészeti elvárásoknak megfelelően alakult át. Munkásságának köszönhetően emelkedett vissza a Duna Művészegyüttes a hivatásos társulatok számára kötelező rangra. Alkotói pályafutása alatt mindig nyitott és érdeklődő volt más népek kultúrája felé, illetve a hasonlóan igényes, akár kortárs táncművészeti alkotók munkái iránt is. Irányításával a BM Duna Művészegyüttes menedzsmentje volt a megvalósítója a Kultúra 2000 Európai Uniós projektnek, amely a nemzetközi együttműködési kapcsolatok elősegítését, valamint az Európa-szerte működő kulturális szervezetek összefogását erősítette.

Alapítóelnöke volt az 1996 óta minden nyáron megrendezésre kerülő kulturális rendezvénysorozatnak, a Duna Karnevál Nemzetközi Kulturális Fesztiválnak. A karnevált a jövő évben már 30. alkalommal rendezik Mucsi János feleségének, Vincze Andrea alelnöknek vezetésével. A fesztivál tehát immár három évtizede elmaradhatatlan színfoltja a budapesti nyár kulturális palettájának.

Mucsi János a hazai néptáncmozgalom országos fesztiváljain, a Szolnoki Néptánc Fesztiválon, valamint a Zalai Kamara Táncfesztiválon számos alkalommal nyert koreográfiáival díjakat. Magas szakmai elismerésekben részesült különböző nemzetközi fesztiválokon (pl. Finnország, Lengyelország, Németország, USA), számos alkalommal tanított, koreografált és zsűrizett külföldön (pl. Törökország, Hollandiában, Lengyelországban, Olaszországban, Finnországban.) Aktív alkotói pályafutása során rendszeresen hívták jelentős nemzeti ünnepek programjainak koreografálására, rendezésére is, de koreográfusi munkáival rendszeresen találkozhatott a közönség nagy volumenű színházi produkciókban is.

Mucsi János számos állami kitüntetés birtokosa volt. 1997-ben megkapta a kitüntető Magyar Köztársasági Arany Érdemkeresztet, 1998-ban pedig a magyar táncszakma legmagasabb elismerésében, a Harangozó Gyula-díjban részesült. 2005-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjét, 2012-ben a köz szolgálatáért érdemjel arany fokozatát vehette át. 2014-ben a Magyar Érdemrend Tiszti keresztjével, 2018-ban  pedig Magyarország Érdemes Művésze elismeréssel díjazták munkásságát. 2020-ban a Tánc Világnapja alkalmából a Magyar Táncművészek Szövetsége Életmű-díjban részesítette.

Nyugodjon békében!

 

Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

De­cem­ber 6-án in­dul az Ün­nep­vá­ró for­ga­tag

Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelőadássokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadványárusítással várja a látogatókat. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!