Kéz­mű­ves kon­fe­ren­cia a Ha­gyo­má­nyok Há­zá­ban

Az idén 50 éves Európai Kézműves Szövetség (European Craft Organization) Budapesten tartotta jubileumi konferenciáját, aminek az egyik tagszervezete, a Hagyományok Háza adott otthont.

ECO konf

A Népművészeti Egyesületek Szövetsége (NESZ) által szervezett találkozóra Ausztriából, Észtországból, Finnországból, Lettországból, Norvégiából és Szlovákiából érkeztek a kézműves szervezetek képviselői.

ECO konf

Az ECO 50 éves évfordulója alkalmából elhangzott rövid előadások kitűnő alkalmat teremtettek arra is, hogy megismerjük a nemzetközi trendeket, föltérképezzük a kapcsolatépítés lehetőségeit, és elhelyezzük a Hagyományok Háza tevékenységét ezen a palettán. A gyermek és ifjúsági korosztályt megcélzó programok az osztrák, a norvég és az észt résztvevők előadásai alapján érdemel figyelmet.

ECO konf

Kulcsfogalmaik a nemzedékek közti tudásátadás, a fenntarthatóság és az élmény alapú, a néphagyományt komplexen bemutató foglalkozások. A szlovák ULUV-ot képviselő Andrea Orelova a néphagyomány, a néprajzilag hiteles forrásanyag és a kortárs design, az iparművészeti tárgyalkotás viszonyrendszerét vázolta föl. A lettországi Gita Priberge a csipkekészítés megújulását mutatta be a minták és mesterségbeli fortélyok dokumentálásától a tanfolyami oktatásig.

ECO konf

A szeminárium lehetőséget adott a Hagyományok Háza tevékenységének áttekintésére, kézműves műhelyeink és az ott folyó oktatómunka bemutatására, valamint a személyes kapcsolatépítésre.

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

El­hunyt Fü­ge­di Já­nos

Megrendüléssel tudatjuk, hogy életének 71. évében elhunyt Fügedi János egyetemi tanár, néptánckutató, az MTA köztestületének tagja. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!