Greg­us Lász­ló

Mesemondó

Gregus László mesemondó, a Tekergő Meseösvény Egyesület alelnöke, ezt írja magáról, így vall a mesemondásról:

„2011-ben végeztem a Hagyományok Házában a Magyar népmese-hagyományos mesemondás tanfolyamot. Utána évekig, havi rendszerességgel tartottuk a „Gárembucka” felnőtt meseesteket Bumberák Majával. Alapító tagja vagyok a Meseszó - Magyar Mesemondó és Szövegfolklór Egyesületnek és a Tekergő Meseösvény Egyesületnek. A Hagyományok Háza által szervezett „Hencidától Boncidáig...” Felnőtt népmesemondó versenyen arany és ezüst minősítést szereztem. Mesélek gyerekeknek és felnőtteknek is, sokat járok a határon túlra, elsősorban Erdélybe is mesélni.

 

Hiszem, hogy a mesélés, a mesemondás egyidős az emberi kultúrával - az első szavak, mondatok megjelenésével már megjelent az emberekben az a vágy is, hogy elmeséljenek egy történetet. Fontosnak tartom ezért, hogy a népmeséket és az élőszavas mesemondás hagyományát megőrizzük és tovább vigyük. Ha ezt nem tennénk, egy olyan fontos dolgot veszítenénk el, ami mélyen emberi, sőt, ami igazán emberré tett minket.”

Számos óvodai, iskolai és könyvtári rendezvényen, fesztiválon mesélt már az ország szinte egész területén. Korosztály tekintetében az óvodás, kisiskolás, felső tagozatos és felnőtt közönségnek is szokott  mesét mondani, figyelve arra, hogy meserepertoárjában mindig legyenek az aktuális korosztálynak megfelelő mesék - rövidebb állat és tündérmesék, novellamesék, hosszabb tündérmesék, tréfás mesék.

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!