Greg­us Lász­ló

Mesemondó

Gregus László mesemondó, a Tekergő Meseösvény Egyesület alelnöke, ezt írja magáról, így vall a mesemondásról:

„2011-ben végeztem a Hagyományok Házában a Magyar népmese-hagyományos mesemondás tanfolyamot. Utána évekig, havi rendszerességgel tartottuk a „Gárembucka” felnőtt meseesteket Bumberák Majával. Alapító tagja vagyok a Meseszó - Magyar Mesemondó és Szövegfolklór Egyesületnek és a Tekergő Meseösvény Egyesületnek. A Hagyományok Háza által szervezett „Hencidától Boncidáig...” Felnőtt népmesemondó versenyen arany és ezüst minősítést szereztem. Mesélek gyerekeknek és felnőtteknek is, sokat járok a határon túlra, elsősorban Erdélybe is mesélni.

 

Hiszem, hogy a mesélés, a mesemondás egyidős az emberi kultúrával - az első szavak, mondatok megjelenésével már megjelent az emberekben az a vágy is, hogy elmeséljenek egy történetet. Fontosnak tartom ezért, hogy a népmeséket és az élőszavas mesemondás hagyományát megőrizzük és tovább vigyük. Ha ezt nem tennénk, egy olyan fontos dolgot veszítenénk el, ami mélyen emberi, sőt, ami igazán emberré tett minket.”

Számos óvodai, iskolai és könyvtári rendezvényen, fesztiválon mesélt már az ország szinte egész területén. Korosztály tekintetében az óvodás, kisiskolás, felső tagozatos és felnőtt közönségnek is szokott  mesét mondani, figyelve arra, hogy meserepertoárjában mindig legyenek az aktuális korosztálynak megfelelő mesék - rövidebb állat és tündérmesék, novellamesék, hosszabb tündérmesék, tréfás mesék.

Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

Za­la­eger­szeg nép­mű­vé­sze­te is be­kap­cso­ló­dik

Az idei évben az egész országra kiterjedő kulturális programsorozat indult útjára 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban címmel, amely abból az alkalomból született, hogy 2024. július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!