Gaál Já­nos

ny. múzeumi főrestaurátor, múzeumi főtanácsos, bútorfestő Népi Iparművész, a Népművészet Mestere

Gaál János fiatalon nagy kézügyességet és precizitást igénylő munkát végzett, vésnökként dolgozott. 1974-ben lett a Néprajzi Múzeum restaurátora, ahol több évtizedet töltött a bútor és az egyházi gyűjtemény tárgyai között, majd a restaurátor osztály munkáját vezette. A festetett bútorok már a Képzőművészeti Restaurátorkét megfordult szinte az egész országban, számos protestáns és katolikus templomi belső berendezésen, szószéken, falképen és festett mennyezeten dolgozott Sátoraljaújhelytől Sopronig.

Gaál János

A Millennium alkalmából, 2001-ben készített mennyezetkazetták.
„A múzeumi 33 esztendő a magyar kultúra, a magyar múlt még megmaradt tárgyi emlékeinek helyreállítása, sok esetben megmentése, egy másik tevékenységem pedig egy közösséghez - a határokon átívelő magyar nemzethez – elkötelezetten tartozás megélésének jegyében telt, mert hiszem és vallom, hogy mindannyiunk kötelessége a maga helyén, a maga tehetsége és lehetősége szerint jövőt építeni, megromlott magyar hazánkért cselekedni.”

Egyéni alkotómunkáját a múzeumi és a még itt-ott fellelhető eredeti tárgyak ihletik. Az általa festett mennyezetek kazettái között találunk az eredetit hűen követőket, de ott vannak mellettük azok is, amiket a stílus és a motívumok pontos ismerete alapján maga teremt meg.

Tárgyaival sok magyarországi, határon túli és külföldi kiállításon is bemutatkozott. A 90-es évektől a millecentenáriumra, illetve a Millenniumra saját szervezésű és rendezésű, önként vállalt kiállítás-sorozattal készült. Kiállításai beszédes címmel vallanak a népművészetünkhöz, a hagyományunkhoz és a magyarságunkhoz fűződő gondolatairól, világlátásáról. Néhány kiállításcím: „A mi millenniumunk”, „Emlékvagyonunk végtelen”, „Benned ha szólasz, Erdély lelke szólal”, „Rozmaring ága, virágnak virága” , „Töretlen hittel”

Gaál János

Kéz-mű-remek: Kalotaszegi templomi famennyezet, a Műcsarnokban, Nemzeti Szalonok sorában, a Kéz-Mű-Remek kiállításon, 2018-ban.

A nemzethez való tartozás diktálta kötelességérzetből több helyre is készített adományként festett templomi és egyéb berendezési tárgyakat.

2019-ben, Töretlen hittel címmel, önálló kiállítása a Népi Iparművészeti Múzeumban.

Gaál János

Sok szálon kötődik a Hagyományok Háza tevékenységéhez. A 80-as évektől zsűriztette munkáit a Népi Iparművészeti minősítő rendszerben, majd meghívást kapott a zsűri munkájába is, sőt, részt vett a népi iparművészeti tárgyak zsűrizésének szempontrendszerének kialakításában is. Alkotásaival folyamatosan jelen van a nagy szakági pályázatokon, országos kiállításokon. Szakértő tanácsaival hozzájárul a bútorfestő mesterség fennmaradásához, széleskörű megismertetéséhez, a fiatal nemzedék gyakorlati és elméleti ismereteinek bővítéséhez.

Gaál János

Magyar Golgota
Kalotaszegi mennyezettábla, festett
Trianon kereszt az elszakított területekkel. Pályamunka 2020-ban a Trianon 100 című kiállításon.

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!