A Csoó­ri Sán­dor Prog­ram mo­ni­tor­ing­rend­sze­re

Beszámoló a Hagyományok Háza CSSP-M-MONITORING-2023-0001 jelzetű pályázatának megvalósulásáról

Az elmúlt nyolc év során a Csoóri Sándor Program (továbbiakban: Program) révén elérhető dedikált támogatás alapvető jelentőséggel bírt a népi kultúrával foglalkozó közösségek munkájának és szakmai fejlődésének előmozdításában. Ez a támogatás jelentős minőségi szintlépést tett lehetővé a népi kultúra területén tevékenykedők számára, hozzájárulva ahhoz, hogy ezen közösségek tagjai könnyebben vállalják a népi kultúra különböző területeivel való foglalkozást hivatásukként.

A Program 2023-ban először különített el célzott forrást az addigi eredmények és szakmai tapasztalatok elemzésére, valamint a monitoring tevékenységhez kapcsolódó feladatok megvalósítására. Ezen feladatokat – a terület legjelentősebb kulturális stratégiai intézményeként – a Hagyományok Háza kapta meg meghívásos pályázat keretében (CSSP-M-MONITORING-2023-0001).

A meghívásos pályázat keretében megvalósított monitoringprojekt eredményeként számos hiánypótló elemzés, fejlesztés és kutatás született meg, amelyet a Hagyományok Háza a kulturális kutatások terén elismert HÉTFA Kutatóintézet és Elemző Központtal (vezető: Csite András), valamint a Szegedi Tudományegyetem Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszékén működő Revival Kutatóműhely kutatóival (vezető: dr. habil. Varga Sándor) együttműködésben valósította meg. Az egyes részfeladatokba aktívan bevonták a területen dolgozó elismert szakembereket is, ezzel is növelve a projekt szakmai alaposságát és relevanciáját.

A támogatásnak köszönhetően lehetővé vált a Program első hét évének (2017–2023) eredményeinek és statisztikáinak első átfogó elemzése. Emellett elindultak olyan hiánypótló kvalitatív és kvantitatív kutatások is, amelyek célja a Kárpát-medencei népművészeti mozgalom aktuális helyzetének feltérképezése. Az összegyűjtött adatok és elemzések révén hiteles és megalapozott következtetések vonhatóak le, amelyek a jövőben iránymutatásként szolgálhatnak a területet érintő jelentősebb kulturális fejlesztések, kulturális politikai döntések és finanszírozási stratégiák kialakításában.

A Hagyományok Háza a kapott támogatás révén megkezdhette azt a szisztematikus munkát, amelynek eredményeképpen egy átfogó monitoringrendszer épülhet ki. Ez a rendszer alkalmas lesz annak nyomon követésére, hogy az állami támogatások milyen módon és mértékben hasznosulnak a népi kultúrával foglalkozó közösségek körében. A monitoringrendszer működtetése hozzájárul a források gazdaságosabb és hatékonyabb felhasználásához, igazodva mind az érintett közösségek aktuális igényeihez, mind a kulturális stratégiai célokhoz. Az új, folyamatos adatgyűjtésen alapuló monitoringrendszer lehetőséget teremt majd arra, hogy a támogatások társadalmi és kulturális hatásait rendszeresen mérni és elemezni lehessen.

A pályázati időszakban elindított kutatások és eredményvizsgálatok hosszú távon segítik a pályázati kiírások finomhangolását, így azok a valós helyzetekre, problémákra és igényekre reflektálhatnak. A kulturális antropológiai és etnográfiai módszerekkel végzett tudományos kutatások, valamint a terepmunka lehetőséget biztosítanak a támogatást igénylő közösségek kulturális környezetének, motivációinak mélyebb megértésére, ami hozzájárul a támogatások közvetett és közvetlen hatásainak feltárásához.

Az adatfeldolgozás folyamatosan zajlik, az első eredményeket a 2025 tavaszán megjelenő Első Népművészeti Jelentésben tesszük publikussá.

 

Új ki­ál­lí­tás nyílt Folk Fashi­on cí­men

A Hagyományok Háza - Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című egyedülálló kiállítása révén igazán közelről ismerhetjük meg a magyar népművészet és a divat különleges, időtálló kapcsolatát.

Szak­mai él­mény­nap egye­te­mis­ták­nak

A néphagyomány értékeiről, a hagyományközvetítés sajátos módszertanáról szól az idén harmadik alkalommal megvalósuló Szakmai (élmény)nap a Hagyományok Házában 2025. február 21-én, amelyen gyermekkultúra mesterszakos hallgatók vesznek részt. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!