A Csoóri Sándor Pro­gram mon­it­or­in­grend­szere

Beszámoló a Hagyományok Háza CSSP-M-MONITORING-2023-0001 jelzetű pályázatának megvalósulásáról

Az elmúlt nyolc év során a Csoóri Sándor Program (továbbiakban: Program) révén elérhető dedikált támogatás alapvető jelentőséggel bírt a népi kultúrával foglalkozó közösségek munkájának és szakmai fejlődésének előmozdításában. Ez a támogatás jelentős minőségi szintlépést tett lehetővé a népi kultúra területén tevékenykedők számára, hozzájárulva ahhoz, hogy ezen közösségek tagjai könnyebben vállalják a népi kultúra különböző területeivel való foglalkozást hivatásukként.

A Program 2023-ban először különített el célzott forrást az addigi eredmények és szakmai tapasztalatok elemzésére, valamint a monitoring tevékenységhez kapcsolódó feladatok megvalósítására. Ezen feladatokat – a terület legjelentősebb kulturális stratégiai intézményeként – a Hagyományok Háza kapta meg meghívásos pályázat keretében (CSSP-M-MONITORING-2023-0001).

A meghívásos pályázat keretében megvalósított monitoringprojekt eredményeként számos hiánypótló elemzés, fejlesztés és kutatás született meg,amelyet a Hagyományok Háza a kulturális kutatások terén elismert HÉTFA Kutatóintézettel (vezető: dr. Csite András), valamint a Szegedi Tudományegyetem Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszékén működő HH-SZTE Revival Kutatóműhely kutatóival (vezető: dr. habil. Varga Sándor) együttműködésben valósította meg. Az egyes részfeladatokba aktívan bevonták a területen dolgozó elismert szakembereket is, ezzel is növelve a projekt szakmai alaposságát és relevanciáját.

A támogatásnak köszönhetően lehetővé vált a Program első hét évének (2017–2023) eredményeinek és statisztikáinak első átfogó elemzése. Emellett elindultak olyan hiánypótló kvalitatív és kvantitatív kutatások is, amelyek célja a Kárpát-medencei népművészeti mozgalom aktuális helyzetének feltérképezése. Az összegyűjtött adatok és elemzések révén hiteles és megalapozott következtetések vonhatóak le, amelyek a jövőben iránymutatásként szolgálhatnak a területet érintő jelentősebb kulturális fejlesztések, kulturális politikai döntések és finanszírozási stratégiák kialakításában.

A Hagyományok Háza a kapott támogatás révén megkezdhette azt a szisztematikus munkát, amelynek eredményeképpen egy átfogó monitoringrendszer épülhet ki. Ez a rendszer alkalmas lesz annak nyomon követésére, hogy az állami támogatások milyen módon és mértékben hasznosulnak a népi kultúrával foglalkozó közösségek körében. A monitoringrendszer működtetése hozzájárul a források gazdaságosabb és hatékonyabb felhasználásához, igazodva mind az érintett közösségek aktuális igényeihez, mind a kulturális stratégiai célokhoz. Az új, folyamatos adatgyűjtésen alapuló monitoringrendszer lehetőséget teremt majd arra, hogy a támogatások társadalmi és kulturális hatásait rendszeresen mérni és elemezni lehessen.

A pályázati időszakban elindított kutatások és eredményvizsgálatok hosszú távon segítik a pályázati kiírások finomhangolását, így azok a valós helyzetekre, problémákra és igényekre reflektálhatnak. A kulturális antropológiai és etnográfiai módszerekkel végzett tudományos kutatások, valamint a terepmunka lehetőséget biztosítanak a támogatást igénylő közösségek kulturális környezetének, motivációinak mélyebb megértésére, ami hozzájárul a támogatások közvetett és közvetlen hatásainak feltárásához.

Az adatfeldolgozás folyamatosan zajlik, az első eredményeket a 2025 tavaszán megjelenő Népművészeti Jelentésben tesszük publikussá.

 

Folk_ME has been in­tro­duced in Qatar

Hungarian Heritage House’s digital music education program, which garnered interest from several countries, opening up new opportunities for collaboration.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.