Tánczos Vil­mos

 „Még jéjjën el, s kérdëjzën mëg magyar beszédvel!” Egy 1980‒2018 között végzett moldvai néprajzi gyűjtés nyelvészeti hozadéka

10:10-10:40

A moldvai magyarság körében nyelvcsere zajlik. Ez a folyamat már a 19. század első felében megkezdődött, majd a 20. századi modernizációs folyamatok következtében gyorsult fel, és a század második felében vált visszafordíthatatlanná. Mára a népcsoport mintegy 80%-a elveszítette anyanyelvét, a legrégebbi, középkori eredetű északi és déli nyelvjárás beszélőinek száma ma már csak 6-7 ezer főre tehető, a székelyes jellegű moldvai dialektusoknak pedig mintegy 30-35 ezer beszélője lehet. A nyelvismeret szintje falvanként és generációnként változik. Az előadásban a HUN-REN Nyelvtudományi kutatóközpont által létrehozott nyelvészeti adatbázis jelentőségét a moldvai csángók nyelvcseréjének perspektívájából értékelem.

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Tán­co­sa­ink is­mét Er­dély­ben

A Magyar Állami Népi Együttes június 21-én Erdélybe indul. A négynapos előadássorozat Marosvásárhelyen kezdődik, Kolozsváron és Székelyudvarhelyen folytatódik, és az utolsó állomása Nagyvárad. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!