Tánczos Vil­mos

 „Még jéjjën el, s kérdëjzën mëg magyar beszédvel!” Egy 1980‒2018 között végzett moldvai néprajzi gyűjtés nyelvészeti hozadéka

10:10-10:40

A moldvai magyarság körében nyelvcsere zajlik. Ez a folyamat már a 19. század első felében megkezdődött, majd a 20. századi modernizációs folyamatok következtében gyorsult fel, és a század második felében vált visszafordíthatatlanná. Mára a népcsoport mintegy 80%-a elveszítette anyanyelvét, a legrégebbi, középkori eredetű északi és déli nyelvjárás beszélőinek száma ma már csak 6-7 ezer főre tehető, a székelyes jellegű moldvai dialektusoknak pedig mintegy 30-35 ezer beszélője lehet. A nyelvismeret szintje falvanként és generációnként változik. Az előadásban a HUN-REN Nyelvtudományi kutatóközpont által létrehozott nyelvészeti adatbázis jelentőségét a moldvai csángók nyelvcseréjének perspektívájából értékelem.

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!