Tánczos Vil­mos

 „Még jéjjën el, s kérdëjzën mëg magyar beszédvel!” Egy 1980‒2018 között végzett moldvai néprajzi gyűjtés nyelvészeti hozadéka

10:10-10:40

A moldvai magyarság körében nyelvcsere zajlik. Ez a folyamat már a 19. század első felében megkezdődött, majd a 20. századi modernizációs folyamatok következtében gyorsult fel, és a század második felében vált visszafordíthatatlanná. Mára a népcsoport mintegy 80%-a elveszítette anyanyelvét, a legrégebbi, középkori eredetű északi és déli nyelvjárás beszélőinek száma ma már csak 6-7 ezer főre tehető, a székelyes jellegű moldvai dialektusoknak pedig mintegy 30-35 ezer beszélője lehet. A nyelvismeret szintje falvanként és generációnként változik. Az előadásban a HUN-REN Nyelvtudományi kutatóközpont által létrehozott nyelvészeti adatbázis jelentőségét a moldvai csángók nyelvcseréjének perspektívájából értékelem.

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!