Tánczos Vil­mos

 „Még jéjjën el, s kérdëjzën mëg magyar beszédvel!” Egy 1980‒2018 között végzett moldvai néprajzi gyűjtés nyelvészeti hozadéka

10:10-10:40

A moldvai magyarság körében nyelvcsere zajlik. Ez a folyamat már a 19. század első felében megkezdődött, majd a 20. századi modernizációs folyamatok következtében gyorsult fel, és a század második felében vált visszafordíthatatlanná. Mára a népcsoport mintegy 80%-a elveszítette anyanyelvét, a legrégebbi, középkori eredetű északi és déli nyelvjárás beszélőinek száma ma már csak 6-7 ezer főre tehető, a székelyes jellegű moldvai dialektusoknak pedig mintegy 30-35 ezer beszélője lehet. A nyelvismeret szintje falvanként és generációnként változik. Az előadásban a HUN-REN Nyelvtudományi kutatóközpont által létrehozott nyelvészeti adatbázis jelentőségét a moldvai csángók nyelvcseréjének perspektívájából értékelem.

A Ma­gyar Ál­la­mi né­pi Együt­tes új éva­dot hir­det

A Magyar Állami Népi Együttes izgalmas, jövőbe mutató évaddal jelentkezik a 2025/2026-os szezonban. A hazai közönségre koncentrálva 10 különböző előadásból álló programsorozatot állított össze a Hagyományok Háza színpadára olyan jól ismert, nagy sikerű darabokból, mint a Naplegenda, a Kolozsvári piactéren vagy az Édeskeserű, miközben izgalmas, új bemutatókkal is várja a nagyérdeműt a társulat. 

Meg­je­lent a Kis fe­ke­te pá­lyá­za­ti ki­írás

A Hagyományok Háza ismét meghirdeti egyik legkülönlegesebb és leginspirálóbb pályázatát 2025-ben is: a Kis feketét! Ez a lehetőség olyan népi kézművesek, iparművészek, tervezők és designerek számára szól, akik a divat és a népművészet találkozásában szeretnének maradandót alkotni.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!