Szé­kely Csil­la Má­ria

Bútorfestő Népi Iparművész

„Aki kézzel dolgozik, az kézműves, aki kézzel és ésszel, az mester, aki kézzel, ésszel és szívvel, az művész.”
Aquinói Szent Tamás

 

Székely Csilla

Torockói származású férje által ismerte meg Aranyosszék népi kultúráját.

2016-ban részt vett Király Ferenc helyi bútorfestő mester tanfolyamán, és segítségével sajátította el a jellegzetes torockói mintakincset. Tudását a Néprajzi Múzeum bútorgyűjteményében bővítette, de továbbra is tanulmányozta a torockói magángyűjtemények festett tárgyait.

Természetesen más területek bútorfestő világa is érdekli, 2019-ben egy hosszabb tanulmányút során felkereste a vargyasi Sütő családot, valamint a Homoród mentén több ismert bútorfestő települést.

Olyan formákat keres, tervez, amit a mai ember is szívesen használ, de mégis fontos a számára az értékek megőrzése, a hagyományból való újraalkotás. Lakberendezői szakképesítése segíti a múlt és jelen harmonikus ötvözésében, az egység megteremtésében.

Tárgyai megtekinthetők az Élő népművészet – XVII. Országos Népművészeti Kiállításon is. 

 

A Most van időm alkotni pályázatra készült, díjazott alkotása megtekinthető ITT.

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Tán­co­sa­ink is­mét Er­dély­ben

A Magyar Állami Népi Együttes június 21-én Erdélybe indul. A négynapos előadássorozat Marosvásárhelyen kezdődik, Kolozsváron és Székelyudvarhelyen folytatódik, és az utolsó állomása Nagyvárad. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!