Rácz Ani­kó

Mesemondó, pedagógus

Hajdú-Bihar megyében születtem. Kisgyermekkoromat Váncsodon, egy kis  faluban töltöttem, hol nagyszüleim példáján keresztül megismertem a paraszti életet. Az akkori élmények, emlékek egész életemre meghatározóak lettek, sokszor merítek belőlük még ma is. Iskolás koromra Berettyóújfaluba költöztünk, azóta itt élek.

Mindig érdekelt a népművészet, a paraszti kultúra, valamint a népmesék világa. Óvónőnek tanultam, s a mesélés része lett a mindennapjaimnak. Az élőszavas mesemondás „fortélyait” a Hagyományok Háza „Magyar népmese - hagyományos mesemondás” tanfolyamán ismertem meg 2018-ban.Ekkor ébredtem rá, hogy a bihari tájnyelv-  melyet gyermekkoromban használtam, de aztán igyekeztem levetkőzni- nem szégyelleni való, hanem megőrzendő kincs. Azóta tudatosan használom a mesemondásaim alkalmával, hogy még színesebbé és ízesebbé tegye a mesét a hallgatóság számára.

Közel három éve mesélek élőszóval a Bodorka NépmesePontban, hol az egyik kiemelkedő feladat az anyanyelvi nevelés a népmesék által, így nagy szerepük van a nyelvi formuláknak, hangulatfestő szavaknak, a tájszavaknak a gyermekek szókincsbővítésben.

Mesélek óvodásoknak és kisiskolásoknak, de alkalom adtán szívesen szórakoztatom mesékkel a felnőtteket is. Kedvelt meséim a tréfás, humoros, valamint párbeszédekben gazdag mesék. Keresem a mesemondó és mesehallgató alkalmakat, ahol népszerűsíthetem az élőszavas mesemondást, illetve ahol magam is tanulhatok másoktól.

Szár­nya­ló ze­nei öt­le­tek

Május 2-án ismét izgalmas zenei kísérletnek lehetünk szem- és fültanúi, a Hagyományok Háza Népzenei inkubátor programjában, ezúttal ugyanis három tehetséges és kreatív népzenész öltöztet új köntösbe egy közismert magyar népmesét, A szorgalmas és a rest leány történetét. A Cinka triót Paár Julcsi mentorálja.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!