Rácz Anikó

Mesemondó, pedagógus

Hajdú-Bihar megyében születtem. Kisgyermekkoromat Váncsodon, egy kis  faluban töltöttem, hol nagyszüleim példáján keresztül megismertem a paraszti életet. Az akkori élmények, emlékek egész életemre meghatározóak lettek, sokszor merítek belőlük még ma is. Iskolás koromra Berettyóújfaluba költöztünk, azóta itt élek.

Mindig érdekelt a népművészet, a paraszti kultúra, valamint a népmesék világa. Óvónőnek tanultam, s a mesélés része lett a mindennapjaimnak. Az élőszavas mesemondás „fortélyait” a Hagyományok Háza „Magyar népmese - hagyományos mesemondás” tanfolyamán ismertem meg 2018-ban.Ekkor ébredtem rá, hogy a bihari tájnyelv-  melyet gyermekkoromban használtam, de aztán igyekeztem levetkőzni- nem szégyelleni való, hanem megőrzendő kincs. Azóta tudatosan használom a mesemondásaim alkalmával, hogy még színesebbé és ízesebbé tegye a mesét a hallgatóság számára.

Közel három éve mesélek élőszóval a Bodorka NépmesePontban, hol az egyik kiemelkedő feladat az anyanyelvi nevelés a népmesék által, így nagy szerepük van a nyelvi formuláknak, hangulatfestő szavaknak, a tájszavaknak a gyermekek szókincsbővítésben.

Mesélek óvodásoknak és kisiskolásoknak, de alkalom adtán szívesen szórakoztatom mesékkel a felnőtteket is. Kedvelt meséim a tréfás, humoros, valamint párbeszédekben gazdag mesék. Keresem a mesemondó és mesehallgató alkalmakat, ahol népszerűsíthetem az élőszavas mesemondást, illetve ahol magam is tanulhatok másoktól.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.