Az újév köszöntése immár tradíció a Hagyományok Háza életében. 2024-ben a népzenével, néptánccal, népművészettel foglalkozó családok kerülnek előtérbe. Legyen szó mikroközösségről, táncegyüttesről, vagy a népművészetben mai napig aktívan élő családokról. Az est vezérfonalát Bartók Béla hegedűduói határozzák meg Kelemen Barnabás hegedűművész és fia, Kelemen Gáspár előadásában. Ezek a dallamok táncprodukciók kíséretében repítenek végig bennünket a Kárpát-medence szebbnél szebb vidékein.
A közösségek megtartó ereje évszázadok óta olyan kapocs, mely számtalan nehézségen átemelte nem csupán a társadalom, hanem a kultúra kiemelkedő elemeit is. Bartók gyűjtőútjai során olyan közösségeknél, családoknál járt, ahol a családi tradíciókon felül a zene- és a tánc hagyománya egybeforrt a mindennapok átfogó megismerésével és megélésével. Ma is ismerünk olyan családokat, közösségeket, akik bár átültetve és megreformálva, a saját köntösükhöz szabva élnek azzal az örökséggel, amelyet generációkon át sajátítottak el, éltetnek tovább. Ünnepeljük ezúttal az új esztendőt ezeknek a kincseknek a megismerésével, csatlakozzunk és legyünk részese mi magunk is ennek az egyedi és folyamatosan újjáéledő hagyománynak!
Előadásunk nem titkolt célja közösségként búcsúztatni az óévet, üdvözölni az újat, kiemelve annak fontosságát, hogy a határok könnyedén átléphetők az összetartozás felemelő érzése által.
Közreműködik:
Magyar Állami Népi Együttes tánckara és zenekara
Kelemen Barnabás, Kelemen Gáspár – hegedű
Pál Lajos és családja
Magyar és Hajdu-Németh család
Brezovszki Roland és családja
Kincses Kálmán és családja
Nagy Imre és családja
Angyalföldi Vadrózsa Táncegyüttes, művészeti vezető: Fundák Kristóf, Fundák-Kaszai Lili
Kupec Mihály és családja, és az Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes
Horváth Tibor és családja, és a Zselic Alapfokú Művészeti Iskola
Díszlettervező: Molnár Zsuzsa
Videoanimáció: Soós Andrea
Rendező: Mihályi Gábor
Szerkesztő: Pál István „Szalonna"
Köszöntőt mond: Both Miklós