Me­se­mon­dás a fo­nó­ban

 Hagyományok Háza Szabadegyetem-  online ismeretterjesztő előadás

 „A népmese mai élete” és a Meseszó Egyesület „ÉLŐSZÓVAL, amit a meséről tudni kell” című sorozatainak közös alkalmára várunk minden mesekedvelő felnőttet online programunkon, Mesemondás a fonóban címmel.

2025-ben sorozatunkat a mesemondás egyes hagyományos és mai alkalmainak, helyszíneinek, a mesemondó és hallgatósága közötti interakciók “etikettjének”, ezen hagyományok alakulástörténetének szenteljük. 

A valahai közösségi mesemondó alkalmak között első helyen mindenki a fonót, a guzsalyast említené. A népmese mai, folklorizmusbeli életében viszont természetesen nem munkaalkalom volta számít már, a résztvevők a régi idők „fonóbeli hangulatát” kísérlik meg felidézni, többfajta mesemondási szituációban, felnőtt mese-estektől óvódás mesemondóversenyig. 

De hogy a fonó intézménye milyen néprajzi gazdagságot rejt, milyen sokfelé ágazó téma a fonóélet és a mesemondás kapcsolata, az talán nem is világos már, ezért tart előadást sorozatunkban most a téma avatott ismerője, Villányi Péter folklorista.

Villányi Péter a fonók válfajairól, funkcióiról, rendszeréről szóló ismereteket a néprajzi szakirodalom alapján és főként saját gyűjtései, tapasztalatai alapján foglalja össze, hiszen az Új Magyar Népköltési Gyűjtemény részeként megjelent Galgamácsai népmesék és mondák című négykötetes monográfiájában hangsúlyosan, három fejezetben is szerepelnek a különféle fonók mint a történetmesélés helyszínei. 

Programunk ingyenes, de regisztrációhoz kötött, a regisztráltaknak az esemény előtti napon küldjük ki a zoom-linket.

A regisztráció honlapunkon, illetve  itt érhető el:  Regisztráció

 

Aki többet szeretne tudni Villányi Péter munkásságáról, annak ajánljuk például:

Villányi Péter: Galgamácsai népmesék és mondák 1-4. (ÚMNGy XXVII) Budapest, Akadémiai Kiadó, 2022

Vélemények Villányi Péter galgamácsai folklórgyűjteményéről. Ethnographia CXXXIV (2023)/2. https://adt.arcanum.com/en/view/Ethnografia_2023_134/?pg=372&layout=s

Villányi Péter műveinek jegyzéke az MTMT-n:

https://m2.mtmt.hu/gui2/?type=authors&mode=browse&sel=10086226

 

 

 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!