Orá­lis Ar­chí­vum

Orális archívum

A táncházmozgalom hajnaláról talán a leggazdagabb oral history dokumentáció Halmos Béla Orális Archívumában található, amely a Táncház Archívum részét képezi. Közel 15év alatt, 434 hangkazettányi, vagyis 243 interjút készített a mozgalom hőskorának jelentős alakjaival. Az Orális Archívumban található interjúkból néhány másolat is van, melyeket Halmos a készítőktől kaphatott. Ezek: Juhász Katalin, Dévai János, Vasvári Annamária, Borsi Ferenc, Virágvölgyi Márta. Ők azonban nem készítettek interjút erdélyiekkel, csak maga Halmos, ő is keveset, az anyag egészéhez képest.


Az oral history olyan módszer, amelynek a segítségével olyan interjút készíthetünk, amely tudatosan van megszervezve, célja pedig, hogy egy történeti jelentőségű esemény/eseménysorozat felidézésre kerüljön. Ezek az interjúk tulajdonképpen mélyebb beszélgetések, amelyeknél a kérdések csupán a témában való finom terelésre szolgálnak.

jelzetadatközlőmegjegyzés
Kz_001_002Tobak Ferenc zenész 
 
Tobak Ferenc II. rész zenész hiányzó kazetta
Kz_003Otsuka Nami japán táncos, táncházszervező [lsd. Kz_147] 
 
Kz_004Gál Iván az FMH volt igazgatója 
 
Kz_005Barta Anikó, Szűcs Imre, Brugos Sándor, Makai Zoltán nagyváradi táncházasok 
 
Kz_006Botos József  táncos, koreográfus és Gazdag Béla táncos, koreográfus  
 

 

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!