Il­la­tok, ízek, for­mák - Tár­lat­ve­ze­tés

Múzeumok Éjszakája 2024

🕒18.00-19.00
📍Maácz László Galéria
Férőhely: 20 fő

A kiállítás a múzeum gyűjteményét alapul véve emel ki hét témakört: mézeskalács-készítés, nemezelés, a fazekasmesterség hagyománya, a pásztorkodás életmódbeli és díszítőművészeti vonatkozásai, hímzés és bútorfestés, valamint a természetes anyagokból készült gyermekjátékok világa.
Miért és hogyan jött létre a Hagyományok Háza állandó kiállítása? Hogyan járjunk körbe egy olyan kiállítást, amelyben nem csak olvasni és nézni lehet, hanem tapintani, illatolni, érzékelni, felfedezni, kipróbálni? Hogyan használható egy interaktív kiállítás a hagyományos tudás megosztására?
A kiállítás hét témakörét körül járva olyan kérdésekre is választ kapunk, hogy „Milyen különbség tapintható az ütőfás és a mázzal díszített mézeskalácsokon?”, „Milyen érzéseket vált ki belőlünk a mázzal és mázatlanul égetett agyag?”, „Miért hasznos egy szemléltető eszköz egy műtárgy mellett?”, „Hogyan kapcsolhatjuk össze a tapintásunkkal a látottakat?”.

Előzetes regisztráció nincs, az esemény napján a helyszínen lehet regisztrálni létszámkorlátos programjainkra.

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!