Ka­ta­lo­gi­zá­lás

Folklórarchiváló Rendszer

A különböző eredeti hordozókról digitalizált és archivált médiatartalmakat feltöltjük a Folklórarchiváló Rendszerbe. Ennek két fő része: a médiaarchívum és a folyamatosan bővülő tezaurusz.

A tezaurusz

A tezaurusz adatbázis a folklórral kapcsolatos fogalmak rendszere. Kifejezi a fogalmak közötti relációkat, alá-, fölé-, ill. mellérendelési viszonyokat, megjeleníti a szinonima és lásd még jellegű kapcsolatokat, nyelvi változatokat. Hasonlít egy fa- vagy könyvtárstruktúrához, de itt egy fogalom több másiknak is alárendeltje lehet, vagyis a tezaurusz polihierarchikus. 

A katalogizálók

A médiaarchívum és a tezaurusz között a szegmentáló felület segítségével a katalogizálók teremtenek kapcsolatot. A szegmentálóval a médiafájlokon szakaszokat (szegmenseket) jelölnek ki, majd ezekhez adatlapokat rendelnek. A felvételeken elhangzó, a gyűjtő által feljegyzett, valamint a katalogizálók által megállapított adatokat (pl. táncnév, hangszer, település, személyek) ezeken az adatlapokon rögzítik. A szegmensekre felvett adatok teszik kereshetővé a dalok, táncok, szokások egyes felvételeit. A keresés találatai tehát az egyes médiaszakaszok lesznek, azonban a találati lista első körben az ezeket tartalmazó gyűjtéseket, folklóreseményeket jeleníti meg a már leírt rekonstrukciós szemlélet miatt.

A médiaszegmensek

A katalogizálók által publikussá tett médiaszegmenseket lehet a webes felületen böngészni, keresni, lejátszani, megosztani. Ezt az anyagot szegmensenként le is lehet tölteni. A gyűjtés többi része (interjúszövegek, nem publikus szegmensek) nem érhetők el az interneten. Aki ezeket szeretné vizsgálni, kutatási engedélyt kell kérnie, aminek birtokában a Hagyományok Házában kollégáink segítségével az adott esemény teljes felvételét lejátszhatja, kijegyzetelheti, munkájához felhasználhatja.

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Ma­gyar Rap­szó­dia – nép­tánc­ban el­me­sél­ve

A szerelem örökérvényűsége kiapadhatatlan inspirációként van jelen a világban, legyen szó bármilyen művészeti formáról. A Magyar Állami Népi Együttes Magyar Rapszódia című előadása a tánc és a zene egyetemes nyelvén, magyar paraszti hagyományainak sokszínűségén és jelenidejűségén keresztül hivatott bemutatni az ember életének legbonyolultabb, legmisztikusabb érzését. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!