Tar­ta­lom

A folklór egyes elemei

A faluközösség hétköznapjaiban és ünnepi eseményein a folklór egyes elemei (népzene, néptánc, népszokások, népköltészet) egymással összefonódva, komplex módon voltak jelen. Ezt figyelembe véve a Folklóradatbázisban az azonos helyen és időben készült felvételek összességéből a médiarészeket összefűzve igyekszünk rekonstruálni azt az eseményt, ami akkor és ott lezajlott. Lehetett ez az esemény például egy lakodalom, ahol eredeti funkciójában rögzítették a hagyományt, de lehetett megrendezett gyűjtés is, ahol idős adatközlők a gyűjtők kérésére elevenítették fel fiatalkoruk dalait, táncait, szokásait.

Folklóresemények és gyűjtések

A Folklóradatbázisban csaknem 9700 ilyen folklóresemény és gyűjtés található, melyek a magyar nyelvterület közel 3000 településének folklórját reprezentálják. Jelenleg több mint 4800 órányi hangfelvétel és 1300 órányi mozgóképfelvétel érhető el publikusan. A gyűjtemények között ott találjuk a táncházmozgalom sok neves magángyűjtőjének gyűjteményét, a Néprajzi Múzeum fonográfhengereinek anyagát, a Zenetudományi Intézet Archívumának ún. Webster-drótra rögzített gyűjtéseit, a Népművelési Intézet keretében az 1950-es években készített némafilmeket, a Fonó Budai Zeneházban 1997–2001 között lezajlott Utolsó Óra program összes felvételét, és a Hagyományok Háza keretén belül készült összes folklórgyűjtést.


 

Ma­gyar Rap­szó­dia – nép­tánc­ban el­me­sél­ve

A szerelem örökérvényűsége kiapadhatatlan inspirációként van jelen a világban, legyen szó bármilyen művészeti formáról. A Magyar Állami Népi Együttes Magyar Rapszódia című előadása a tánc és a zene egyetemes nyelvén, magyar paraszti hagyományainak sokszínűségén és jelenidejűségén keresztül hivatott bemutatni az ember életének legbonyolultabb, legmisztikusabb érzését. 

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!