Föld-Ház-Szel­lem - 3. Kép­zé­si cso­mag

Helyszín: Zalaszentgyörgy

Képzési elemek

1.    Csuhétárgykészítő tanfolyam 

20 órás képzés

A Hagyományok Háza szervezésében

A csuhé napjainkban is remekül hasznosítható, készülhet belőle játék, edényalátét, lábtörlő, doboz, kosár, de akár ékszerek is. Oktatónk egyéni figyelmet is fordít minden résztvevőre, így hallgatóink egy olyan technikát sajátíthatnak el, amelyet a későbbiekben önállóan is gyakorolhatnak. Az egyszerűbb fonástechnikák elsajátítása után a résztvevők belekóstolhatnak a csuhékosár készítésének alapvető fogásaiba is.
Ajánljuk mindenkinek, aki meg szeretné ismerni a csuhé felhasználásának alapvető technikáit, aki szeret alkotni, aki természetes anyagokból szeretné saját használati tárgyaikat elkészíteni.
Elkészítendő tárgyak: csomózással kis tároló, sodrással alátét, figura
Az igazolás feltétele a három tárgy elkészítése.

Időpontok: június 1. és június 8.
Időtartam: 9.00-17.00-ig
Oktató: Horváth Éva


2.    Mezőgazdasági alapok

20 órás képzés

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem szervezésében

Időpontok: május 11. és június 15.
Időtartam: 9:00-től- 16:30-ig

 Talajok, talajművelés, környezeti tényezőkTrágyázás, faj- és fajtaválasztás, vetésforgó a növénytermesztésbenÁllattartás
 5 óra5 óra10 óra
Zalaszentgyörgymájus 11.május 11.június 15.

Oktatók:
Talajok, talajművelés, környezeti tényezők: Dr. Gombkötő Csilla, Dr. Varga Jenő
Trágyázás, faj- és fajtaválasztás, vetésforgó a növénytermesztésben: Dr. Gombkötő Csilla, Dr. Varga Jenő
Állattartás: Bartolák Nóra

3.    Rakott tűzhely vagy kemence építése workshop

20 óra

A Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum szervezésében

A műhelyprogram első alkalmán előadás formájában bemutatjuk a tüzelőberendezés típusokat és elméleti tudnivalóit.
Majd a program résztvevői bekapcsolódhatnak az építés folyamatába, így nem csak szemlélők, hanem „építőmesterek” is lehetnek.

Takaréktűzhely, csikótűzhely, rakott tűzhely, rakott sparhelt, falmasina, ki hogyan nevezi, valójában nem vált korszerűtlenné ma sem. A vegyes tüzelésű tűzhelyek között nem találtak fel jobbat vagy modernebbet. Ezért a takaréktűzhelyt nem kell elfelejtenünk, hanem a mai igényeink és lehetőségeink szerint kell használnunk. A lakott területektől távol eső helyeken, tanyákon, erdészházakban, nyaralókban ma is a takaréktűzhely az egyik legjobb fűtő- és főzőberendezés. Az egykori változatok nagy gazdagsága áll rendelkezésre és megépítése nem drága. A takaréktűzhely felépíthető családi ház vagy nyaraló udvarában is. Egy kerti pihenő együtteshez csatlakoztatva jó szolgálatot tesz, és kiegészítheti az ottani kemencét, vagy megépíthető melléképületben, teraszon is.

Időpontok: június 20., 22., 28.
Időtartam

 tüzelőberendezések elméleti képzés, kemencealapozás gyakorlatkemenceboltozat építési gyakorlatkemence tapasztásai gyakorlat
 9:00-16:308:00-15:309:00 – 14:00
Zalaszentgyörgyjúnius 20.június 22.június 28.

El­hunyt Mu­csi Já­nos

November 14-én hajnalban 76 évesen elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas, a Magyar Érdemrend Tiszti keresztjével kitüntetett koreográfus, Érdemes művész, a Duna Művészegyüttes egykori művészeti igazgatója, a Duna Karnevál Nemzetközi Kulturális Fesztivál elnöke. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!