Ki­ha­ló mes­ter­sé­gek a szak­kép­zés­ben

A gyékény, szalma, csuhétárgykészítő képzés a Hagyományok Házában

 

A népi kézműves mesterségek oktatása elmélyült szakmai tudást és alapos módszertani felkészültséget igényel. A szakajtókötő, székkötő, szalmakalapvarró, gyékényszövő mesterek tudása a hagyományozódás megszűnését követően egy korábban nem létező, de ezeket a mesterségeket egybegyűjtő új szakképzésben él tovább. A Gyékény-, szalma-, csuhétárgykészítő képzést több évtizede indítja intézményünk, a végzett hallgatóink alkotókként, oktatókként viszik tovább, és emelik be a jelenbe megszerzett tudásukat.

Meghívott vendégeinkkel beszélgetve mutatjuk be a képzés indulását, a hallgatókkal közös gyűjtőutak eredményeit, és feltesszük azt a kérdést, hogy a megőrzésen túl hogyan hasznosulhat ma ez a tudásanyag.

 

Célcsoport

A népi kézművesség oktatása és a szakmai képzések iránt érdeklődők

 

Előadók

Legeza Márta, Szabó Erzsébet

 

Meghívott vendégek 

Kiss Tünde, Bárány Mária és Ferenc Rita  

 

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!