Lá­zár Er­vin Prog­ram a Ha­gyo­má­nyok Há­zá­ban

2023. évben 5 előadás valósult meg a Lázár Ervin Program keretén belül. Közel 900 diák és kisérője, 3-6 osztályos tanuló fordult meg a Találkozás a néphagyománnyal – Ismeretterjesztő programon, valamint a Rendhagyó zeneóra: „Egy húron pendülünk” című előadásokon.

A Találkozás a néphagyománnyal a népművészet sokszínű, gazdag világába nyújt betekintést a Hagyományok Háza népszerű, immár 20 éve zajló programja. Egyszerre kínáljuk a tartalmi sokszínűséget, a foglalkozástípusok és a közreműködők változatosságát, lehetőséget adva a néptánccal, népzenével, népviselettel, hangszerekkel, népmesével való élményszerű találkozásra. 

Programunk a Magyar Állami Népi Együttes színpadi táncbemutatójával kezdődött. Képzeletbeli utazást tettünk a Kárpát-medencében, megismerkedtünk a régi stílusú lánc- körtáncokkal, eszközös táncokkal, forgatósokkal, a virtuóz legényessel és a karikázóval. Megmutattuk az új stílus néhány igen szép példáját, egy rábaközi körverbunkot és a méltán híres csárdás szatmári változatát. Mindeközben „bejártuk” a Kárpát-medencét a keleti (erdélyi) Gyimestől a nyugati Rábaközig. 

Narrátoraink a gyerekek életkori sajátosságaihoz igazodva adták át a legfontosabb néprajzi ismereteket, lehetőséget adva a párbeszédre, a hozzászólásokra, kérdések és vélemények megfogalmazására. A táncokon kívül szó esett a jellegzetes viseletekről, az érdekes hangszerekről, de az előadás bizonyos pontjain különböző táncos mozgásba is bevontuk a gyerekeket.

Az 50 perces interaktív színpadi előadást kisebb csoportokban mesemondás és táncházi foglalkozás követte. Az élőzenés táncházi foglalkozást a Magyar Állami Népi Együttes táncosai és zenészei vezették: felcsíki és moldvai lánc-körtáncokat tanítanak. 

Programunk elsősorban a hon- és népismeret, ének-zene, irodalom, földrajz, történelem, tánc- és dráma tárgyakhoz kapcsolódik. Az ismeretterjesztéssel egybekötött komplex, kétórás program a zene, a tánc és az élőszavas mese által nyújt művészi-esztétikai élményt. Célunk, hogy a programon részvevő gyerekek kedvet kapjanak a népművészet különböző formáinak művelésére a mindennapjaikban. 

Közreműködők: Magyar Állami Népi Együttes tánckara és zenekara, Fábián Éva – mesemondó

 

Rendhagyó zeneóra: „Egy húron pendülünk”

Programunk célja, hogy a néphagyomány olyan területeivel ismertessük meg a gyerekeket, melyek az iskolai tananyagban nem kapnak kellő hangsúlyt, vagy nem is szerepelnek, de ismeretük - meggyőződésünk szerint - nem hiányozhat a felnövekvő generációk alapműveltségéből. Néprajzi ismeretekkel, jóízű adomákkal, olykor hangszeres zenével, énekszóval és tánccal átszőtt, 45 perces, interaktív óráink olyan művészeti előadások, ahol a „tananyag átadására” felkért „tanárok” az adott terület (népzene, néptánc, néprajztudomány és egyéb területek) elismert és hiteles szakemberei, művészei.

Az előadást követően hagyományos (élőszavas) mesemondás és táncházi foglalkozás teszi igazán tartalmassá az élményt. A Lázár Ervin Programban sorozatunk két elemét, a rendhagyó zene-, illetve tánc-és drámaórát kínáljuk.

A magyar népzene pengetős hangszereit bemutató műsorban a citera, a tambura és a koboz került főszerepbe. E három hangszer a Pengetős Trió muzsikájában egyedi játékstílusát megőrizve alakít ki egységes hangzásvilágot, amelyet időnként egy harmonika is fűszerez. Magyar, szerb, horvát táncdallamok, lírai dalok, szokásdalok és az ezekhez kapcsolódó népzenei érdekességek várták a kis diákokat. 

Közreműködők: Pengetős Trió (Berta Alexandra- citera, ének, Csenki Zalán-koboz, Horváth Bálint-tambura), Csiki Lóri-mesemondó, Babinecz Sándor-néptáncpedagógus.

De­cem­ber 6-án in­dul az Ün­nep­vá­ró for­ga­tag

Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelőadássokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadványárusítással várja a látogatókat. 

El­hunyt Mu­csi Já­nos

November 14-én hajnalban 76 évesen elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas, a Magyar Érdemrend Tiszti keresztjével kitüntetett koreográfus, Érdemes művész, a Duna Művészegyüttes egykori művészeti igazgatója, a Duna Karnevál Nemzetközi Kulturális Fesztivál elnöke. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!