Tan­kó Já­nos­né Gá­bor Esz­ter, Gyi­mes­fel­ső­lok 2004

,,Addig leszünk magyarok, amíg magyarul énekelünk és magyarul táncolunk”.

1926. március 26-án született Kallós Zoltán, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, kétszeres Kossuth-díjas erdélyi magyar néprajzkutató. Tőle származik e sokat idézett jelmondat. Neve minden folklór iránt érdeklődő számára jól ismert. A táncházmozgalom táncosai, zenészei és tárgyalkotó művészei a mai napig inspirálódnak a gyűjtéseiből, kiadványok sokasága fűződik a nevéhez. Zoli bácsiban életre kelt a gyűjtések során felhalmozott tudás: hitelesen, letisztultan énekelt, táncolt, mesélt. Folklorista munkásságában kiemelt figyelmet kapott a balladakutatás, amelyet az 1970-ben kiadott Balladák könyve és a 2014-ben kibővített Balladás könyv jeleznek.

Aktuális gyűjtésajánlónkban a varázslatos Gyimesből, a gyimesfelsőloki Tankó Jánosné Gábor Eszter tolmácsolásában hallható a "Megöltek egy legényt" kezdetű ballada kétféle dallamvariánsa. A gyűjtést 2004-ben készítette Kallós Zoltán és Dénes Zoltán operatőr.

A balladákon kívül humoros, vidám hangvételű dalokat, énekelt táncdallamokat és keserveseket is rögzítettek ekkor.

Eszter néni törékeny termetéből finom, áttetsző hang árad, énekében ott van a hegy, a völgy, a fa, levegő, derű és szeretet.

Tovább a felvételhez

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Ro­ma­ni De­sign

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Romani Design egy különleges ruhakölteményét és kiegészítőit is. A most nyíló kiállítás kapcsán beszélgettünk divatról, hitről, identitástudatról Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, művészeti vezetőjével. 

Ma­gyar Rap­szó­dia – nép­tánc­ban el­me­sél­ve

A szerelem örökérvényűsége kiapadhatatlan inspirációként van jelen a világban, legyen szó bármilyen művészeti formáról. A Magyar Állami Népi Együttes Magyar Rapszódia című előadása a tánc és a zene egyetemes nyelvén, magyar paraszti hagyományainak sokszínűségén és jelenidejűségén keresztül hivatott bemutatni az ember életének legbonyolultabb, legmisztikusabb érzését. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!