,,Addig leszünk magyarok, amíg magyarul énekelünk és magyarul táncolunk”.
1926. március 26-án született Kallós Zoltán, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, kétszeres Kossuth-díjas erdélyi magyar néprajzkutató. Tőle származik e sokat idézett jelmondat. Neve minden folklór iránt érdeklődő számára jól ismert. A táncházmozgalom táncosai, zenészei és tárgyalkotó művészei a mai napig inspirálódnak a gyűjtéseiből, kiadványok sokasága fűződik a nevéhez. Zoli bácsiban életre kelt a gyűjtések során felhalmozott tudás: hitelesen, letisztultan énekelt, táncolt, mesélt. Folklorista munkásságában kiemelt figyelmet kapott a balladakutatás, amelyet az 1970-ben kiadott Balladák könyve és a 2014-ben kibővített Balladás könyv jeleznek.
Aktuális gyűjtésajánlónkban a varázslatos Gyimesből, a gyimesfelsőloki Tankó Jánosné Gábor Eszter tolmácsolásában hallható a "Megöltek egy legényt" kezdetű ballada kétféle dallamvariánsa. A gyűjtést 2004-ben készítette Kallós Zoltán és Dénes Zoltán operatőr.
A balladákon kívül humoros, vidám hangvételű dalokat, énekelt táncdallamokat és keserveseket is rögzítettek ekkor.
Eszter néni törékeny termetéből finom, áttetsző hang árad, énekében ott van a hegy, a völgy, a fa, levegő, derű és szeretet.