Jö­vőnk gyö­ke­rei - Ün­ne­pi folk­lór­gá­la a 90 éves And­rás­falvy Ber­ta­lan tisz­te­le­té­re

Andrásfalvy Bertalan 2021. november 17-én ünnepelte 90. születésnapját. Amellett, hogy rendszerváltó miniszterként és egyetemi tanárként is közismert, munkássága az amatőr és profi néptánc- és népzenei életben, táncházmozgalomban is nagy tiszteletnek örvend. Ő az egyik, vagy talán már az egyetlen élő néprajzkutató abból a nagy nemzedékből, akik nevét rendre olvashatjuk a néptáncos, népzenei archív gyűjtések jegyzőkönyvein, s akik útjára indították azt a szemléletváltást, amely elvezetett a Kárpát-medence néptánckincsének mélyebb megismeréséhez, hagyományhű színpadi megformáláshoz. Ez a szemléletváltás az Unesco szellemi kulturális örökség megőrzését célzó legjobb gyakorlatok regiszterében 2011 óta a szellemi kulturális örökség átörökítésének magyar modelljeként szereplő, idén 50. jubileumát ünneplő táncházmozgalom megszületése szempontjából is meghatározó volt.

A kétrészes előadás a 90 éves Andrásfalvy Bertalan gyűjtőútjai nyomán idézi meg a néptánckutatói életutat, s az azt szegélyező szakmai-közösségi üzeneteket. Fellépnek Baranya, Sárköz, Szatmár és a bukovinai székely falvak hagyományőrző táncosai, Sebestyén Márta, Balogh Kálmán, Pál István „Szalonna” és zenekara, Codoba Florin, Codoba Florinel Martin és Codoba Marius Ignác, a Magyar Állami Népi Együttes, a Mecsek, a Nyírség, a Pöndöly táncegyüttesek tagjai, a Vasi Kislegényczéh, valamint további táncos és zenei előadók, egykori néprajzos tanítványok.

A műsor házigazdája a Tiszta Forrás Zenekar: Albert Sándor Szilárd, Rőmer Judit, Havasréti Pál.

Rendezők: Hagyományok Háza, Martin György Néptáncszövetség, Muharay Elemér Népművészeti Szövetség, Néptánccal a Gyermekekért Alapítvány, Örökség Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Népművészeti Egyesület, Perintparti Alapítvány

Partnerek, támogatók: BTK Zenetudományi Intézet, Bukovinai Székelyek Országos Szövetsége, Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma és Kollégiuma, Csoóri Sándor Alap, Erdélyi Hagyományok Háza, Janus Pannonius Múzeum Néprajzi Osztálya, Magyar Művészeti Akadémia, Magyarság Háza, Pécsi Néprajz Tanszékért Alapítvány, PTE BTK TKI Néprajz-Kulturális Antropológia Tanszék

Szerkesztők: Kurucz Réka, Molnár Péter, Varga Sándor

 

Andrásfalvy Bertalan tiszteletére rendezett folklórgála felvétele megtekinthető lesz 48 óráig, december 18-a 19 órától az alábbi linken illetve Facebook oldalunkon.

Ma­gyar Rap­szó­dia – nép­tánc­ban el­me­sél­ve

A szerelem örökérvényűsége kiapadhatatlan inspirációként van jelen a világban, legyen szó bármilyen művészeti formáról. A Magyar Állami Népi Együttes Magyar Rapszódia című előadása a tánc és a zene egyetemes nyelvén, magyar paraszti hagyományainak sokszínűségén és jelenidejűségén keresztül hivatott bemutatni az ember életének legbonyolultabb, legmisztikusabb érzését. 

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Ro­ma­ni De­sign

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Romani Design egy különleges ruhakölteményét és kiegészítőit is. A most nyíló kiállítás kapcsán beszélgettünk divatról, hitről, identitástudatról Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, művészeti vezetőjével. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!