Cso­da­ce­ru­za - Ma­dár

XX. évfolyam, 124. szám

 

A szépen szóló fütyörimadár

A népmesék királyait sokan ismerjük. De ebben a kalandokban gazdag mesében nem amolyan szokványos királyokkal találkozhatunk, hanem lesz süket király, lesz madarászkirály, csikóskirály és csukakirály (!). Utóbbiak egy-egy próbáját kiállva a süket király fia elviszi édesapjának a gyógyuláshoz szükséges szépen szóló fütyörimadarat – természetesen egy mindentudó, alakváltó, önfeláldozó róka segítségével!

Részletek a meséről

Mesélő: Hacsi Anna

 

 

 

Karcagi pereckulacs

Kántor Sándor és Szabó Mihály alkotása, a virágindákkal és szembenálló madarakkal díszített kulacs 1954-ben készült.

A XX. század második felében a világhírű Kántor Sándor és tanítványainak köszönhetően vált ismerté Karcag fazekassága.
Kántor Sándor, 1894-ben született Karcagon. A véletlen hozta, hogy éppen fazekasinasnak szegődött. Családjában nem volt előzménye ennek a szakmának. 13 éves volt, mikor Ácsi-Kovács János műhelyébe került. Onnan beállt a pécsi Zsolnay Porcelángyárba dolgozni. Majd Ungvárra került, az Állami Agyagipari Szakiskolába a mesterképző tanfolyamra. Homonnán, Kassán, Mágócson és Debrecenben tanult tovább. Mikor elérkezett az önálló műhelyalapítás gondolatáig, kitört az első világháború. Első elismerését 1925-ben kapta. Az Iparcsarnokban kiállított munkáit bronzérmmel jutalmazták. Ezután több kiállításon is részt vett, sikerrel. Megérezte, hogy a használatukon kívül, művészi erővel is bírhatnak a kerámiák. 

Korát megelőzve érezte meg, hogy egy stílust elég csak a szellemiségén keresztül megidéznie. A stílusokat ötvözte, nagyszerű arányérzékkel alkotva meg saját motívumait, formáit.

Kántor Sándor figurális alkotásaira, az 1958. évi Brüsszeli Világkiállításon Grand Prix elismerést kapott. 1978-ban Kossuth –díjjal tüntették ki.

 

Hej, pintyőke

Énekeljetek velünk!

Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

Za­la­eger­szeg nép­mű­vé­sze­te is be­kap­cso­ló­dik

Az idei évben az egész országra kiterjedő kulturális programsorozat indult útjára 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban címmel, amely abból az alkalomból született, hogy 2024. július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!