Zsé­re, 1992.02.01.

Zoboralja népzenei feltárása korán, már a 20. sz. legelején megkezdődött Vikár Bélának és Kodály Zoltánnak köszönhetően, s őket követően népzenekutatók több generációja rögzített vokális felvételeket ezen a területen. A hangszeres zenei hagyományok mélyebb feltárása az 1980-as évek végétől, többek között Tari Lujza, Agócs Gergely és Juhász Zoltán gyűjtőútjainak köszönhetően valósult meg.

Zoboralja régiesebb zenei kincsét áthatják a dudazene hatásának erőteljes jegyei. A vonós zenei hagyományok és a dudajáték szép összecsiszolódása figyelhető meg Bihari József játékában, akivel 1992. 02. 01- én, Zsérén Agócs Gergely készített felvételt Vizeli Balázzsal és Havasréti Pállal. A prímás elmondása alapján fiatal korában sokat muzsikált Kodály dudás adatközlőjével, Elgyütt Józseffel („Kura Josko”-val) s ezt a „dudaprímkontra” játékstílust már az apja és a dédapja is hasonlóan művelte.

Farsangi időszak lévén egy „farsangi nótát” szeretnénk ajánlani, amelyet akkor játszottak, amikor a muzsikusok a házas emberekkel és a legényekkel mentek házról házra, és ahol leány volt ott tojást, szalonnát, pénzt kaptak. A nóta végén felfedezhető, a dudát idéző jellegzetes lezáró formula is, mint a játékstílus egyik eleme.

Tovább a felvételre

 

Még több gyűjtésajánló

Tán­co­sa­ink is­mét Er­dély­ben

A Magyar Állami Népi Együttes június 21-én Erdélybe indul. A négynapos előadássorozat Marosvásárhelyen kezdődik, Kolozsváron és Székelyudvarhelyen folytatódik, és az utolsó állomása Nagyvárad. 

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!