Tol­na Me­gyei Nép­mű­vé­sze­ti Egye­sü­let

A Tolna Megyei Népművészeti Egyesület 1996 óta kiemelkedő szakmai hozzáértéssel támogatja, szervezi és képviseli a Tolna megyei tárgyalkotók, népi iparművészek és kézműves alkotók munkáját és érdekeit. Az egyesület számos megyei és országos rendezvénynek társszervezőjeként részt vesz a magyar tárgyalkotó hagyományok és kulturális szokások éltetésében, fejlesztésében és felmutatásában.

Tevékenységek

A Hagyományok Háza Magyarországi Hálózatának és a Népművészeti Egyesületek Szövetségének tagjaként részt vesz országos szakmai zsűrizések lebonyolításában, a Szekszárdi Szüreti Fesztivál, az Országos Népművészeti Kiállítás és az Országos Gyermek és Népművészeti Kiállítás szervezésében és megvalósításában. A Mesterségek Ünnepén alkotóival magas színvonalon mutatja be Tolna megye népművészeti tárgyalkotó hagyományát.

Szakmai garanciáit a hosszantartó szakmai tapasztalatok, országos és határon túli aktív kapcsolatok biztosítják. Az Egyesület jelenleg 109 fős tagságával, a Dél-Dunántúl meghatározó és régiós feladatokat felvállaló szervezete. Egyesület 2019 óta tagja a Hagyományok Háza magyarországi hálózatának, mely közös munka során 9 db 30 órás kézműves szakkört, 12 szakmai előadást, 26 kézműves kiállítást és bemutatót, valamint 3 db régiós és országos zsűrizést szervezett.

Programok

Programjaink minden esetben a helyi kisközösségek jellegzetes népi kézműves mesterségeinek visszatanítását, tovább örökítését és a fiatalabb generációk bevonását tűzte ki célul. Tapasztalataink szerint a kislétszámú szakkörök a kézműves technikák visszaoktatásán túl jelentős közösségfejlesztési hozadékkal járnak. Hiszen működésünk nyomán számos helyi kis alkotóközösség alakult és maradt fenn a térségünkben. A helyi értékek átadásával a szakkörök élő közösségekké válnak, megtapasztalva az alkotás folyamatát pedig kialakítják viszonyukat és a további igényeiket az ilyen típusú közösségi alkotáshoz.

Mindezt a tapasztalatot olyan szakmai előadásokkal és kiállításokkal gazdagítjuk, melyek elmélyítik a helyi kulturális értékek ismeretét. A szakmai előadások és a szakköri kiállítások megadják a közösségeknek a kellő visszacsatolást és fejlesztik vizuális és technikai készségeiket. Számos alkotó később be tud csatlakozni olyan megyei vagy regionális kézműves szervezetekhez, mint amilyen a miénk is, így biztosítva az országos színvonalú megmérettetést lehetőségét szakmai zsűrizéseken, és országos pályázatokon. Mindezen munkához a Hagyományok Háza Hálózatában szervezetünk kiegyensúlyozott hosszú távú szakmai munkát tud végezni kistelepülési, megyei, regionális és országos szinten egyaránt.  

Vezetőség

Elnökünk Komjáthi Tamás Antalné, ügyvezetőnk: Eredics Júlia Berta
 


Kapcsolat

Tolna Megyei Népművészeti Egyesület – Tolna megye

tolna.nepmuveszet@gmail.com
+36 20 946 56 17
www.tolnainepmuvesz.hu

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

Za­la­eger­szeg nép­mű­vé­sze­te is be­kap­cso­ló­dik

Az idei évben az egész országra kiterjedő kulturális programsorozat indult útjára 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban címmel, amely abból az alkalomból született, hogy 2024. július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. 

Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!