Tol­na Me­gyei Nép­mű­vé­sze­ti Egye­sü­let

A Tolna Megyei Népművészeti Egyesület 1996 óta kiemelkedő szakmai hozzáértéssel támogatja, szervezi és képviseli a Tolna megyei tárgyalkotók, népi iparművészek és kézműves alkotók munkáját és érdekeit. Az egyesület számos megyei és országos rendezvénynek társszervezőjeként részt vesz a magyar tárgyalkotó hagyományok és kulturális szokások éltetésében, fejlesztésében és felmutatásában.

Tevékenységek

A Hagyományok Háza Magyarországi Hálózatának és a Népművészeti Egyesületek Szövetségének tagjaként részt vesz országos szakmai zsűrizések lebonyolításában, a Szekszárdi Szüreti Fesztivál, az Országos Népművészeti Kiállítás és az Országos Gyermek és Népművészeti Kiállítás szervezésében és megvalósításában. A Mesterségek Ünnepén alkotóival magas színvonalon mutatja be Tolna megye népművészeti tárgyalkotó hagyományát.

Szakmai garanciáit a hosszantartó szakmai tapasztalatok, országos és határon túli aktív kapcsolatok biztosítják. Az Egyesület jelenleg 109 fős tagságával, a Dél-Dunántúl meghatározó és régiós feladatokat felvállaló szervezete. Egyesület 2019 óta tagja a Hagyományok Háza magyarországi hálózatának, mely közös munka során 9 db 30 órás kézműves szakkört, 12 szakmai előadást, 26 kézműves kiállítást és bemutatót, valamint 3 db régiós és országos zsűrizést szervezett.

Programok

Programjaink minden esetben a helyi kisközösségek jellegzetes népi kézműves mesterségeinek visszatanítását, tovább örökítését és a fiatalabb generációk bevonását tűzte ki célul. Tapasztalataink szerint a kislétszámú szakkörök a kézműves technikák visszaoktatásán túl jelentős közösségfejlesztési hozadékkal járnak. Hiszen működésünk nyomán számos helyi kis alkotóközösség alakult és maradt fenn a térségünkben. A helyi értékek átadásával a szakkörök élő közösségekké válnak, megtapasztalva az alkotás folyamatát pedig kialakítják viszonyukat és a további igényeiket az ilyen típusú közösségi alkotáshoz.

Mindezt a tapasztalatot olyan szakmai előadásokkal és kiállításokkal gazdagítjuk, melyek elmélyítik a helyi kulturális értékek ismeretét. A szakmai előadások és a szakköri kiállítások megadják a közösségeknek a kellő visszacsatolást és fejlesztik vizuális és technikai készségeiket. Számos alkotó később be tud csatlakozni olyan megyei vagy regionális kézműves szervezetekhez, mint amilyen a miénk is, így biztosítva az országos színvonalú megmérettetést lehetőségét szakmai zsűrizéseken, és országos pályázatokon. Mindezen munkához a Hagyományok Háza Hálózatában szervezetünk kiegyensúlyozott hosszú távú szakmai munkát tud végezni kistelepülési, megyei, regionális és országos szinten egyaránt.  

Vezetőség

Elnökünk Komjáthi Tamás Antalné, ügyvezetőnk: Eredics Júlia Berta
 


Kapcsolat

Tolna Megyei Népművészeti Egyesület – Tolna megye

tolna.nepmuveszet@gmail.com
+36 20 946 56 17
www.tolnainepmuvesz.hu

Meg­je­lent a Kis fe­ke­te pá­lyá­za­ti ki­írás

A Hagyományok Háza ismét meghirdeti egyik legkülönlegesebb és leginspirálóbb pályázatát 2025-ben is: a Kis feketét! Ez a lehetőség olyan népi kézművesek, iparművészek, tervezők és designerek számára szól, akik a divat és a népművészet találkozásában szeretnének maradandót alkotni.

A Ma­gyar Ál­la­mi né­pi Együt­tes új éva­dot hir­det

A Magyar Állami Népi Együttes izgalmas, jövőbe mutató évaddal jelentkezik a 2025/2026-os szezonban. A hazai közönségre koncentrálva 10 különböző előadásból álló programsorozatot állított össze a Hagyományok Háza színpadára olyan jól ismert, nagy sikerű darabokból, mint a Naplegenda, a Kolozsvári piactéren vagy az Édeskeserű, miközben izgalmas, új bemutatókkal is várja a nagyérdeműt a társulat. 

Ta­nul­ha­tó ha­gyo­mány, él­he­tő hi­va­tás

Napjainkban, amikor a hagyományos tudás átadásának természetes útjai – a családi tradíciók, közösségi minták és élő példák – visszaszorulóban vannak, különösen fontos téma, hogy miként örökíthetők tovább a kézművesség, a népi előadóművészet és a népművészet értékei.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!