Egyesületünk 1982-ben alakult, és immár 39 éve működik a tárgyalkotó népművészeti hagyományőrzés céljából 20 szakágban, jelenleg 73 fővel. Alapító tagja vagyunk a Népművészeti Egyesületek Szövetségének. Tagjaink folyamatosan mérettetik meg magukat az Országos Népművészeti Kiállításon, a szakági pályázatokon, így Magyar Művészeti Akadémikus, Népművészet Mestere, Gránátalma, Király Zsiga, Mesterremek, Arany, ezüst, bronzokleveles, Életműdíjas, Junior Príma díjas, népi iparművész alkotókkal büszkélkedünk.
Feladat
Évente rendezvényeinken a legfontosabb feladatunknak a hagyományőrzést tartjuk, alkotóink bejárva a Kárpát-medencét a még meglévő népművészeti hagyományokat gyűjtik és aktualizálják alkotói tevékenységük során. Fontosnak tartjuk a hagyományőrzés mellett a külföldi alkotókkal való kapcsolattartást a szakágak alkotói tapasztalatainak átvétele miatt. 1987 óta méretjük meg magunkat a Mesterségek Ünnepén, ahol Király Zsiga, Év Mestere, Év Műhelye, Év Ifjú Mestere címeket nyertünk.
Programok
Minden évben vannak hagyományos nagy rendezvényeink, a Nemzetközi és országos kovács konferencia, kiállítás, verseny és komplex szakmai bemutató, a fás és fazekas szekciónk egy-egy hetes tábort szervez, Textil művészeink kiállítást és szakmai továbbképzést, bemutatót tartanak, szakkörökben heti rendszerességgel folyik az alkotómunka csipkeverő, fazekas, szövő, fafaragó, nemezkészítő, kosárfonó szakágban.
A Kárpát-medencei országok mellett osztrák, német lengyel, perui, ukrán, japán alkotói kapcsolatokat ápolunk. Alkotóink külföldi kapcsolatai révén Franciaországban, Lengyelországban több helyszínen, Szlovákiában, Csehországban, Délvidéken, Japánban, Erdélyben, Ausztriában, Angliában mesterség bemutatókat, előadásokat tartottak, szakmai versenyeken vettek részt, ahonnan pl.: Lengyelországból a kovácsaink minden alkalommal első díjjal térnek haza. A rendezvényeinkre mi is meghívjuk a külföldi partnereinket.
Tagjaink évek óta folyamatosan részt vesznek a Nagykálló Harangodi Téka táborban, és az MMA kézműves táborában, mint műhelyvezetők vagy résztvevők. Kiállításokat rendezünk, mesterség bemutatókat, gyermekfoglalkozásokat tartunk megyénk rendezvényein, iskolákban, művelődési intézményekben. A tagság nagy része az évek során megszerezte szakmája műveléséhez szükséges államilag elismert végzettséget, illetve tanulmányaikat a mai napig folytatják.
Partnerek
Szoros és élő kapcsolatot ápolunk a NESZ- szel, Hagyományok Házával, Nemzeti Művelődési Intézettel, önkormányzatokkal, iskolákkal, művelődési intézményekkel, múzeumokkal, népművészeti egyesületekkel, szerte a Kárpát-medencében.
Kapcsolat
Népművészeti Egyesület Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szervezete – Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
nepmuveszetszabolcs@gmail.com
+36 30 213 05 84
www.facebook.com/szszbnepmuveszet