Sza­bolcs-Szat­már-Be­reg Me­gyei Nép­tánc Egye­sü­let

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Néptánc Egyesület 2018-ban azzal a céllal jött létre, hogy összefogja a megyében működő táncos szakembereket és az általuk képviselt közösségeket. A lendületes, de komolyabb támogatás nélküli első két évben bebizonyosodott, hogy érdemes és szükséges a néptáncos szakembereket összefogásra ösztönözni, kikérni a véleményüket és olyan programokat szervezni, amelyek fontosak és hasznosak az általuk képviselt közösségek számára!

Tevékenységek

Nagy sikerű, és kiemelkedő létszámú megyei továbbképzések, ínyenc táncházak, Aprók Tánca és Csárdás Tanoda Nyíregyházán és megyeszerte, kamara- és szólótáncversenyek, Megyei Néptáncosok Bálja… ezek voltak a legfontosabb rendezvények, majd bekövetkezett a világjárvány és a lehetőségek egy időre szinte teljesen megszűntek. Egy idő után az online világ lehetőségeinek felhasználásával sikerült karácsonyi műsort, illetve online farsangot szervezni, s az együttesek nagy lelkesedéssel vetették bele magukat ebbe is. Az élő és felvett anyagok egy műsorban történő közvetítését igen sokan nézték élőben és tekintették meg a későbbiek folyamán is. A COVID-időszakban zajlott a VERBUNK ONLINE REKORDKÍSÉRLET is, amely a Nyírség Táncegyüttes kezdeményezésére és a megyei együttesek és táncosok aktív részvételével állított fel új, regisztrált Magyar Rekordot, melynek lényege a 30 nap alatt eltáncolt és egy oldalra telefonos applikáció segítségével feltöltött, minél több szatmári magyar verbunk megjelenítése volt. A világszerte feltöltött táncok száma végül közel 750 volt, ezzel megszületett egy új rekord, amelyet a jövőben meg lehet dönteni. 

A járvány utáni első, nagy rendezvény szintén a verbunkhoz, mint a Szellemi Kulturális Örökség Jegyzékére fölkerült kultúrelemhez kapcsolódott. A 2021. évi Verbunk Napját június 12-én a Sóstói Múzeumfaluban rendezte meg az egyesületünk, nyírségi, szatmári, bodrogközi és hajdúsági együttesek részvételével.

Az egyesület tevékenységi körébe tartozik az érdekképviseleti és a pályázati tevékenység is, valamint a megyei rendezvények támogatása, szervezése és lebonyolítása. Sokat segít ebben a Hagyományok Háza Hálózat létezése és támogatása, valamint a Csoóri Sándor Alap pályázati támogatása. Egyesületünk rövid idő alatt beépült Nyíregyháza és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye kulturális civil szervezeti rendszerébe, véleményét, segítségét gyakran kérik városi és megyei rendezvények szervezéséhez és lebonyolításához.

 

Kapcsolat

Nyírség Táncegyesület – Szabolcs-Szatmár-Bereg megye

nyirsegtanc@gmail.com
+36 30 938 98 79
www.nyirsegtanc.hu

Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

A Ha­gyo­má­nyok Há­za is „fesz­ti­vá­lo­zik”

A nyári hónapokban a Hagyományok Háza is „fesztiválozik” - a Ház színes programkínálatával számos nyári fesztiválon találkozhat a közönség, így a Gombaszögi Nyári Táborban, a Művészetek Völgye Folkudvarában, a Mesterségek Ünnepén és a Tusnádfürdőn megrendezett Tusványoson is. 

Me­sék, ame­lyek össze­köt­nek

A 34. Művészetek Völgye fesztiválon a Hagyományok Háza Folkudvara idén is különleges élményekkel várja a látogatókat: minden este 20:30-tól élőszavas mesemondók lépnek színpadra, hogy a magyar néphagyományok kincsestárából merítve varázsolják el a közönséget. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!