Ma­gyar­or­szá­gi Al­ko­tó­mű­vé­szek Re­gi­o­ná­lis Tár­sa­sá­ga

A Magyarországi Alkotóművészek Közép- és Nyugat-dunántúli Regionális Társasága 2007-től működik, s tevékenysége évről-évre egyre szélesebb népművészeti, művészeti palettát, egyre nagyobb érdeklődői kört érint. Szakmailag elismert a népművészeti szakterületüket kimagaslóan ismerő szakkörvezetőket, oktatókat és a népművészet iránt érdeklődő fiatalokat egyaránt tudhatunk tagjaink között. Támogatjuk a gyermek-ifjúsági és felnőtt korosztály körében a népművészeti értékek megismerését, megőrzését, továbbadását. Az elmúlt öt évben több mint 10000 diák (óvodás, általános iskolás) közel 100 helyszínen vett részt programjainkon. 

Tevékenységek

Tevékenységünk sokrétű: családi programok, kiállítások, mesterség bemutatók, szakmai találkozók, képzések, tanórai- és tanórán kívüli foglalkozások, ismeretterjesztő előadások, táborok, felmenő rendszerű pályázatok, zsűrizések szervezése, tananyagfejlesztés, szakkörök mentorálása. 2017-től a Hagyományok Háza magyarországi hálózat tagjaként ezeket a tevékenységeinket megerősítettük, bővítettük. Tevékenységünk egy része a hagyományos értelemben vett ismeretterjesztő tudásátadás. Segítjük a közösségek kialakulását, fenntartását. Számukra pályázati és szervezési tanácsadást szervezünk, tevékenységüknek bemutatkozási lehetőségeket kívánunk biztosítani.
Szakmai programjainkat eddigi tapasztalataink alapján több programtípusból úgy állítjuk össze, hogy gyermekektől a felnőttekig, a kezdőktől a haladókig mindenki találhasson számára kedvező programot. A fiatalok körében népszerűsíteni kívánjuk a már-már elfeledett népi kismesterségeket. Mesterségkóstoló napjainkra nagy az érdeklődés. Célunk, hogy a különböző programtípusok nyomán újabb szakkörök kezdjék meg munkájukat és megerősödjenek, fiatalokkal kiegészüljenek azok a körök, amelyek már működnek. Szükségesnek tartjuk egyesületi tagságunk folyamatos továbbképzését és a programokat segítő oktató anyagok készítését is. 

Speciális tevékenységünk a mintaKINCStár program, mely 2018-ban az egyesület javaslatára a bekerült a Fejér Megyei Értéktárba. A program struktúráját, tanórai és tanórán kívüli felhasználását kívánjuk népszerűsíteni nemcsak családi és iskolai/óvodai programokon, hanem továbbképzéseket, előadásokat is tartunk a téma iránt érdeklődő pedagógusoknak, közművelődési, közgyűjteményi szakembereknek, szakkörvezetőknek, csoportvezetőknek. Ez az utóbbi évek során folyamatosan fejlesztett tevékenységünk. A program kiemelt elemei az „Add tovább!” - Iskolai mintaprogram és a MintaKINCStár tematikus napok. A szakmai programok mellett nagy hangsúlyt fektetünk a laikusokkal való találkozások lehetőségeinek megteremtésére, a program társadalmasítására.

Központ

A 2021 áprilisában Gárdony várossal megkötött együttműködési megállapodás hosszú távra megteremtette munkák infrastrukturális feltételeinek egy részét, hiszen a Dinnyési Hagyományőrző Központ kitűnő bázis.

Pályázatok

Az egyesüket tevékenységét pályázati pénzekből finanszírozza, pályázati tevékenységünk folyamatos, ezzel tudjuk fejleszteni eszközparkunkat, a szakkörök, foglakozásokhoz beszerezni az alapanyagokat, illetve ezekbe tervezzük az előadók, foglalkozás vezetők, oktatók, előadók tiszteletdíjait. Programjaink megvalósításához több pályázat nyújtunk be, legjelentősebb támogatóink: Nemzeti Kulturális Alap Közművelődési-, Népművészeti- és Ismeretterjesztési és Környezetkultúra Kollégiuma, Csoóri Sándor Alap, Bethlen Gábor Alap, Agrárminisztérium

Tagok

Az egyesület tagsága 37 fő. Számos szakkörvezetőt, pedagógust, népi iparművészt, Népművészet Mesterét, Népművészet Ifjú Mesterét, Gránátalma díjas mestert tudhatunk tagjaink között. Az egyesület munkáját több nagy szakmai, szervezői, pályázatírói tapasztalattal rendelkező közművelődési szakember is támogatja.

Egyesületünk tagsága a Közép-dunántúli régióban helyi értékgyűjtést végez, mely tevékenységnek köszönhetően az egyesület a régióban több település értéktárába sikeresen ajánlott helyi értékeket.

Jelmondatunk

„Tekints a múltakra, nézz a jövendőre…” (Batsányi János)

 

Kapcsolat

Magyarországi Alkotóművészek Közép-és Nyugat-Dunántúli Regionális Társasága (M-ART) – Fejér megye

magyarart@gmail.com
+36 20 584 64 01
www.facebook.com/MARTegyesulet

El­hunyt Mu­csi Já­nos

November 14-én hajnalban 76 évesen elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas, a Magyar Érdemrend Tiszti keresztjével kitüntetett koreográfus, Érdemes művész, a Duna Művészegyüttes egykori művészeti igazgatója, a Duna Karnevál Nemzetközi Kulturális Fesztivál elnöke. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

De­cem­ber 6-án in­dul az Ün­nep­vá­ró for­ga­tag

Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelőadássokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadványárusítással várja a látogatókat. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!