A Duna-Tisza Közi Népművészeti Egyesület jogelődje, a Bács-Kiskun Megyei Népművészeti Egyesület 1982-ben alakult. A térségben élő, tárgyi népművészettel, kb. 20 népi kézműves mesterséggel foglalkozó alkotókat tömöríti. Egyesületünk tagjai feladatuknak tekintik a hagyományőrzést, a paraszti kultúra ápolását, továbbvitelét. Két országos hatókörű csoport is csatlakozott egyesületünkhöz, a Játék Céh és a Nemezművészeti Alkotóközösség. Leghosszabb ideje – 67 éve – működik a Kecskeméti Díszítőművész Kör, legifjabb kézműves csoport a Nagykőrösi Szövő Kaláka, mely 2014-ben alakult.
Tagok
Tagjaink közül 36-an a Népi Iparművész címmel, 7 fiatalunk a Népművészet Ifjú Mestere, és 16 személy a legrangosabb, a Népművészet Mestere kitüntetéssel rendelkezik. Több népművészünket választotta a Magyar Művészeti Akadémia testületi tagjai sorába. Három ifjú mesterünk kapott három éves Magyar Művészeti Akadémiai ösztöndíjat. Egyesületünk két rendes, és egy tiszteletbeli tagja: Erdélyi Tibor faszobrász, Kovács Miklós kékfestő és Galánfy András fafaragó Kossuth-díjat vehetett át a köztársasági elnök úrtól, valamint Kovács Miklós bácsi idén a Nemzet Művésze kitüntetésben részesült. Ezen címek birtokosai életútjukkal, alkotói tevékenységükkel bizonyítják a népművészet fontosságát, elismertségét és a továbbvitelének fontosságát. Az egyéni elismerések mellett egyesületünk 2008-ban a Magyar Kultúra Napja alkalmából a népművészet és népi iparművészet hagyományát őrző és fejlesztő tevékenységéért Csokonai Vitéz Mihály Közösségi díjat kapott. 2020-ban elnyerte a Károli Gáspár Református Egyetem Támogatói díját. 2021-ben a NOE Rézbölcső kitüntető címét adományozta egyesületünknek.
Úgy gondoljuk, hogy a paraszti, önellátó életforma megszűnésével a népművészet nem zárult le, továbbélése a ma is használható tárgyak készítésében rejlik. Ez a tény az alkotóktól tudatos tervezői tevékenységet, folyamatos tanulást igényel, de a hagyományok pontos ismeretét is magában hordozza. Az alkotók, engedelmeskedve az ősi parancsnak, olyan tárgyakat hoznak létre, amelyek a népi kultúrában gyökereznek. A magyar népművészet gazdagsága olyan táptalaj, melynek segítségével még nagyon sokáig képes lesz megújulni.
Egyesületünk első vezetője a megalakulástól 2007-ig, 25 éven át dr. Bánszky Pál művészettörténész, a NESZ egykori elnöke volt. Ő a kezdetektől fogva felkarolta azon alkotókat, akik a néphagyományon alapuló népi iparművészettel foglalkoztak. Munkásságának köszönhetően sokan megismerkedtek a népművészettel, felismerték a megújulás lehetőségét. Szót emelt a „vitrin, a repülőtéri” népművészet ellen, és ragaszkodott a korunk körülményeinek is megfelelő, természetes anyagból készült használati tárgyak készítéséhez.
Alkotótáborok
Egyesületünk tagjai a nyári kézműves alkotótáborokban formálódtak közösséggé. Kezdetben Kígyós adott otthont az egyesület táborainak, majd Jakabszálláson kaptunk meg egy Klebersberg-féle elhagyott külterületi iskolát erre a célra. A jakabszállási alkotóház sok népművész számára nyújtott feltöltődést, tanulási lehetőséget, az együtt munkálkodás örömét. Ott alakítottunk ki magunknak rengeteg munkával megfelelő körülményeket, kellemes életteret.
Alkotóház
2004-ben azonban saját használatba vette az iskolát Jakabszállás Önkormányzata, és az egyesület részére felépített nádtetős, galériás alkotóház alapanyagárát fizette csupán meg. Ezen az összegen vásárolt az akkori elnökség egy tanyaépületet Nagykőrösön, melyből sok-sok munkával és anyagi ráfordítással kialakította „új otthonát.” 2009-től itt látjuk vendégül a tanulni, munkálkodni vágyó, népművészetet kedvelő érdeklődőket. Az alkotóház rendbehozatala, élettel való megtöltése polyák Albert nevéhez fűződik, aki 2012-ig segítette elnöki munkájával, tudásával egyesületünket. Őt Berei Andrea követte az elnöki tisztségben, akit újabb öt évre választott meg a tagság. 2017. óta Szabó Károlyné látja el az elnöki feladatokat. Pályázatok útján elnyert jelentős összegből, munkája nyomán felújításra került az épület és egész éven át látogathatóvá vált az alkotóház. Méltó körülményeket tudunk biztosítani az egyesületi közgyűlések, konferenciák, képzések és kézműves bemutatók, valamint táborok megrendezésére. Fontosnak tartjuk, hogy egyre többen megismerkedhessenek a népművészettel, kézművességgel, hiszen nem az öncélú alkotásra kell törekedni. Valljuk, hogy az átalakult, értéket kereső, uniformizált világunkban a mai életvitelhez, lakás- és környezetkultúrához alkalmazkodó tárgyak készítésével van jövője a népművészetnek. Az átalakult világhoz nem a tárgyak átalakításával, de nem is múzeumi tárgyak másolásával válaszolunk, hanem betartva az alapelveket, a természetes alapanyagok használatát, a formákat, motívumokat, kompozíciókat, a jelen kihívásaihoz és a társadalmi igényekhez alkalmazkodó alkotásokkal visszük tovább őseink tudását.
Kapcsolat
Duna-Tisza Közi Népművészeti Egyesület – Bács-Kiskun megye