Csil­lag­vi­rág Nép­mű­vé­sze­ti Egye­sü­let

A Csillagvirág Népművészeti Egyesület 2004-ben, – a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet keretében, a szövetkezeten kívüli iparművészeket és népművészeket befogadó alkotóközösségekre épülve – jött létre. Tevékenysége elsősorban Dél és Észak Heves megyére (a hevesi palócság területére) korlátozódott, de tagjai között a szomszédos jászszentandrási, budapesti és nádudvari alkotók is találhatók. Jelenlegi taglétszámunk 68 fő. Tagságunk többsége időskorú, azonban jelentős a szervezetünk programjának megvalósítását segítő fiatalok és szakköri tagok köre. A szervezetet Pataki Miklósné Népművészet Mestere 7 fős elnökséggel irányítja. A Hagyományok Háza Hálózati programot Báder Miklósné egyesületi tag koordinálja. 

Tevékenységek

Az egyesület tagjai vászon- és gyöngyszövés, szálhúzásos és szálán-varrott hímzés, faragás, népi kisbútor készítés, szálasanyag (csuhéfonás, gyékényszövés), népművészeti babakészítés, szűrrátétes viselet és ajándéktárgy készítés és fazekasság szakterületen tevékenykednek. Több szakmai és térségi kis csoportunk van. Ezek a mátrai (Mátraderecske, Recsk, Bodony területéről), a hevesi, a tarnamenti (Tarnaőrs, Erk, Tarnaméra, Boconád), a jászszentandrási és a Mesterek alkotócsoportja (Budapest, Nádudvar). 

Hagyományok Háza Hálózata

A Hagyományok Háza Hálózatán belüli munkánkat a szakmai és kistérségi csoportok közreműködésével valósítjuk meg. Saját működési területünkön túl hálózati tevékenységünk kiterjed Heves, Mátra, Tarnamente kistérségeire, valamint Mátrafüredre, Gyöngyössolymosra, Nagyvisnyóra és Parádra. A hálózati tevékenységek keretében mesterségbemutatókat szervezünk, képzési programokat (pl.: szakkörök, workshop foglalkozások) szervezünk és mentorálunk, kiállításokat rendezünk, látóutakat, egyéni és csoportos látogatóknak programajánlatok dolgozunk ki és bonyolítunk le. Ezen kívül gyermek- és felnőtt táborokat szervezünk, érzékenyítő foglalkozásokat (alkotóházainkban, rendezvényeken, intézményekben) tartunk és nyitott műhely programokat állítunk össze a hevesi Radics Udvarban, a mátraderecskei népművészeti házba, illetve a Recski Tájházban és alkotóházban. 

Oktatás

Jellemzően vászonszövő- és gyöngyszövő (Heves, Mátraderecske), hímző (Jászszentandrás, Heves), faragó (Recsk, Jászszentandrás) és szálasanyag, gyékényszövő (Heves) szakköröket tartunk. Ezen kívül a hosszabbtávú együttlétet is támogatjuk, mert a szakmai munkában hatékonyabb, így három napos workshop foglalkozásokat is szervezünk: gyöngyfűző, szövő, hímző, faragó, szálasanyag workshopok. Gyerekeknek két tábort is kínálunk, az egyik a Gyermek Marci és Marcella Vándortábor, a másik a Nagyvisnyói gyermek faragó tábor. 

Programok

Állandó programjaink között szerepelnek kiállítások és szakmai tárlatvezetések is a Radics Udvarban, a Mátrafüredi Palóc Gyűjteményanyag és időszaki kiállításra, a Recski Tájház – Palóc Galériába, a Mátraderecskei gyűjteményanyag bemutatójára. Programunk fontos része, hogy jelenleg is működő alkotóházakat üzemeltetünk. Az egyik a Csillagvirág Alkotóház (3360 Heves, Kossuth út 26-28.), a másik a Népművészeti Ház       (3246 Mátraderecske, Deák Ferenc út 1.9, illetve a Palóc alkotóház (3245 Recsk, Kossuth út 118.). Vannak olyan kiemelt rendezvényeink, amelyekre nagyon büszkék vagyunk, hiszen nagy jelentőséggel bírnak. Ilyen az Országos Szőttespályázat, melyet a Hagyományok Házával és Heves Város Önkormányzatával együtt szervezünk. A Nemzetközi Szőtteskonferenciát szintén a Hagyományok Házával és a Hagyományos Értékek Megőrzéséért Alapítvánnyal hozzuk létre évről évre. Hevesen tartunk Hagyományőrző Civil Napot, a Radics Udvarban programjainkkal részt veszünk a Múzeumok Éjszakája programsorozatban, Recsken és Mátraderecskén tartjuk a Mátrai párnanapokat és alkotóműhelyeinkbe szeretettel várjuk az érdeklődőket a Nyitott Műhely programra, ahol kipróbálhatják a kézművesség szakágait. 
 


Kapcsolat

Csillagvirág Népművészeti Egyesület – Heves megye

heveshsz@t-online.hu
+36 30 589 00 40
+36 30 963 86 02
www.hevesfolkart.hu

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!