Bé­kés Me­gyei Nép­tán­cos Szö­vet­ség

A Békés Megyei Néptáncosok Szövetsége 1989-ben jött létre. Célunk elsősorban a Békés megyében működő néptánccsoportok valamint a Dél-alföldi régióból kapcsolódni szándékozó együttesek, táncosok összefogása, tevékenységük továbbfejlesztése, szakmai és társadalmi megbecsülésüknek előmozdítása. Ezen felül Békés megye néptáncéletének összehangolása, a műfajhoz kapcsolódó rendezvények szervezése, segítése.


Népművészeten, hagyományőrzésen innen és túl

Természetesen rendkívül fontosnak tartjuk a Dél-Alföld, s ezen belül Békés megye néptánckultúrájának őrzését, továbbéltetését, nemzetiségeink, hagyományőrző együtteseink munkájának segítését, s korosztályra való tekintet nélkül támogatjuk a megyei amatőr néptánccsoportok szakmai tevékenységét. Mindezeken túl felelősséget érzünk Békés megye településeinek néptánccal és népműveszettel kapcsolatos kulturális életéért, annak fejlődéséért, különös figyelmet fordítva hátrányos helyzetű térségeinkre.


Rendezvényeink

Rendszeresen szervezünk néptáncosok és pedagógusok számára is továbbképzéseket, melyekben táncos szakmai, illetve pedagógiai témakörök is helyet kapnak. 2010-ben indítottuk útjára a Barangoló Csűrdöngölő nevű táncház sorozatunkat, hogy Békés megye minél több településére eljuttassuk és közvetítsük hagyományainkat, néptánc-kultúránkat, illetve hozzájáruljunk a leginkább hátrányos helyzetű települések kulturális életének gazdagításához. Évente megvalósuló rendezvényünk a Békés Megyei Gyermek – és Kisegyüttesek Találkozója, amely az utóbbi években minősítő rendszerű fesztivállá nőtte ki magát. Rendszeresen szervezünk általános és középiskolákban rendhagyó ének-zene és történelem órákat, melyek célja a gyermekek ismereteinek bővítése a néptánc segítségével. Szövetségünk legrangosabb eseménye a Békés Megyei Táncosok Találkozója, amely Gyulán a Körös-völgyi sokadalom keretén belül kerül megrendezésre, valamint a Viharsarki Táncháztalálkozó, melyre minden év őszén, Békéscsabán kerül sor.

 

Együttműködésben, partnerségben

Szervezetünk több megyei és országos kulturális és szakmai szervezettel is szoros együttműködésben dolgozik, többek között Örökség Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Egyesülettel, a Martin György Néptáncszövetséggel, a Hagyományok Házával.
Megyei kiemelkedő partnerünk a Békés Megyei Népművészeti Egyesület, akivel hosszú évek óta rendkívül szoros és eredményes együttműködésben áll szervezetünk.


Hagyományok Háza Hálózat

A program kezdete óta, 2017-től tagjai vagyunk a Hagyományok Háza Hálózatnak. A programnak köszönhető többek közt olyan rendezvények létrejötte, mint a Viharsarki Táncháztalálkozó, vagy az utóbbi két évben megszervezett akkreditált pedagógus továbbképzések is. Szintén a Hálózat teremtett lehetőséget a Táncoló Vidék program megvalósulásához, melyet a Tabán Táncegyüttessel karöltve indítottunk el 2020-ban. Ennek köszönhetően 6 hátrányos helyzetű településen alakultak új néptáncos közösségek, de ennek köszönhetően van lehetőségünk minden évben mentorálni nehéz helyzetben lévő közösségeket is. A Hagyományok Házával való partnerség ad megfelelő hátteret a megyei hálózatos munkánk folyamatos működtetéséhez.


Kapcsolat

Békés Megyei Néptáncosok Szövetsége Közhasznú Egyesület – Békés megye

info@bmnsz.hu
+36 20 447 94 14
www.bmnsz.hu

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

Za­la­eger­szeg nép­mű­vé­sze­te is be­kap­cso­ló­dik

Az idei évben az egész országra kiterjedő kulturális programsorozat indult útjára 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban címmel, amely abból az alkalomból született, hogy 2024. július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!