Klé­zse, 2002.11.06.

Nagyhét alkalmából Dénes Zoltán gyűjteményéből szeretnénk ajánlani, és egy moldvai vallásos énekkel hozzájárulni a húsvéti ünnepi hangulathoz.

Balán Mihályné Bálint Erzsébet a moldvai Klézse falu szülötte, híres énekes családból származik, számos éneket édesanyjától tanult. Különleges hangszíne és hangja van, előadásában hallható a régies, díszített éneklésmód, valamint dallam- és szövegemlékezete is említésre méltó. Repertoárjában a balladáktól kezdve, virrasztókon, guzsalyas énekeken át a vallásos énekekig a közösségi hagyománykincset reprezentálja. Dénes Zoltán és Kallós Zoltán 2002-ben gyűjtötte az alábbi „Jézus Gecemáni kertben…” kezdetű népéneket.

Ez a vallási ének többnyire „Aranymiatyánk” néven ismert a magyar szakrális népköltészetben. Az imádság szövegéről, a vallási néprajz kiemelkedő kutatója, Bálint Sándor így ír: Az Aranymiatyánk asszonynépünknek máig egyik legkedvesebb elmélkedő imádsága: Jézus édesanyjának, Máriának elmondja, hogy mi várakozik reá nagyhét napjaiban. Eredetét tudomásunk szerint még nem tisztázták, de a XV. században a németség már ismeri..

Erdélyi Zsuzsanna, az archaikus imádságok kutatója is foglalkozott az imádsággal: „Az ismétlődő formulákra épített szövegben Krisztus a nagyhét eseményeit vetíti Mária elé „napi” bontásban. Eredete a középkorra nyúlik vissza, apokrif hagyományok sugallatára, a Jézus Mária között lejátszódottnak vélt búcsújelenetre.” Továbbá imaénekként tesz róla említést, amely egy funkcióváltáson ment keresztül az énekből imává válásával.

A Balán Mihályné Bálint Erzsébet által énekelt moldvai csángó népének is ezeket az archaikus vonásokat őrzi. A nagyheti szenvedéstörténet után a Húsvét következik a feltámadással, ezután a Pünkösd a Szentlélek elküldésével, majd Mária mennybevételével fejeződik be az énekes imádság.

Tovább a felvételhez

 

A Ma­gyar Ál­la­mi né­pi Együt­tes új éva­dot hir­det

A Magyar Állami Népi Együttes izgalmas, jövőbe mutató évaddal jelentkezik a 2025/2026-os szezonban. A hazai közönségre koncentrálva 10 különböző előadásból álló programsorozatot állított össze a Hagyományok Háza színpadára olyan jól ismert, nagy sikerű darabokból, mint a Naplegenda, a Kolozsvári piactéren vagy az Édeskeserű, miközben izgalmas, új bemutatókkal is várja a nagyérdeműt a társulat. 

Meg­je­lent a Kis fe­ke­te pá­lyá­za­ti ki­írás

A Hagyományok Háza ismét meghirdeti egyik legkülönlegesebb és leginspirálóbb pályázatát 2025-ben is: a Kis feketét! Ez a lehetőség olyan népi kézművesek, iparművészek, tervezők és designerek számára szól, akik a divat és a népművészet találkozásában szeretnének maradandót alkotni.

Ta­nul­ha­tó ha­gyo­mány, él­he­tő hi­va­tás

Napjainkban, amikor a hagyományos tudás átadásának természetes útjai – a családi tradíciók, közösségi minták és élő példák – visszaszorulóban vannak, különösen fontos téma, hogy miként örökíthetők tovább a kézművesség, a népi előadóművészet és a népművészet értékei.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!