De­cem­ber 13.

Luca Napja

Kevés olyan jeles nap van a Kárpát-medencében, amelyhez annyi hiedelem és szokás kapcsolódna, mint Luca napjához. Ez a nap éppúgy alkalmas volt termékenységvarázslásra (lucabúza, kotyolás), mint házasság-(lucacédulák) és időjárásjóslásra (hagymakalendárium), bizonyos női munkák tiltására, valamint a lucaszék készítésére. Ebből a sokszínű, szokásokkal és hiedelmekkel gazdagon átszőtt napból most az alábbi kisfilm segítségével Zala megyébe utazunk képzeletben.

A 60-as évek derekán lucázó kisfiúk társaságába szegődünk, hiszen Dunántúl egyes falvaiban a közelmúltig szokás volt a Luca-napi kotyolás. Fiúgyerekek házról házra járva mondták, énekelték a termékenységvarázsló mágikus szövegüket. A lucázók, kotyolók térdük alá szalmát tettek, amit azután a gazdasszony a tyúkok alá vitt. A bőségvarázsló, jókívánságokkal teli köszöntőt mondó gyermekek ezután ajándékokat kapnak.

Luca-Luca kitty-kotty

Tojjanak a tiktyok, luggyok!

Kalbászunk olyan hosszi legyen, mint a falu hossza!

Szalonnájuk olyan vastag legyen, mint a mestergerenda!

Zsírjuk annyi legyen, mint kútba a víz!

Pénzük annyi legyen, mint pelyvakutyóba a pelyva!

Lányok csöcse akkora legyen, mint a bugyogakorsó!

Lányok segge akkora legyen, mint a kemence szája!

Fejszéjek, fúrójuk úgy álljon a helibe, mint az én tököm a helibe!

Luca, Luca kitty-kotty tojjanak a tiktyok, luggyok!

 

 

Film: A TÉLI ÜNNEPKÖR HAGYOMÁNYAIBÓL (FILM 093)
Forrás: Néprajzi Múzeum

 

Megnézem a kalendárium többi ablakát is

 

Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!