De­cem­ber 10.

Gyertyamártó

 

Advent időszaka és a gyertya elválaszthatatlanok egymástól. A gyertyamártás ősi eljárás, a viaszból, faggyúból, parafinból történő gyertyakészítés egyik jellegzetes módja. Hagyományos női munka.

Gyertyamártó cserépedénybe öntik a forró viaszt, majd a gyertyabelet belemártogatják. Közben ki kell emelni, hogy a rátapadt réteg megmerevedjen. Egyszerre akár több gyertyát is lehet készíteni, ha a gyertyabeleket felerősítjük egy pálcára és ennek segítségével mártjuk a viaszba.

Az agyagból készült gyertyamártónak két formája ismert: a lapokból készült hasáb alakú és a korongolt, amelynek alsó része hengeres, az oldallapjait téglalap alakúra lapogatja a korsós mester. Két füle van, gyakoriak az évszámmal ellátott gyertyamártó edények. A régebbiek mázatlanok, esetleg csak belül mázasak. Díszítményeik legtöbbször ujjbenyomásos abroncs, karcolt vagy írókás lehet.

Múzeumunk itt látható szép darabja az 1981-ben, Szűcs Imre karcagi Népművészet Mestere díjjal kitüntetett fazekasmester által készített mázas, jellegzetes tiszafüredi díszítménnyel ellátott gyertyamártó edénye.

gyertyamártó

 

Megnézem a kalendárium többi ablakát is

A Ma­gyar Ál­la­mi né­pi Együt­tes új éva­dot hir­det

A Magyar Állami Népi Együttes izgalmas, jövőbe mutató évaddal jelentkezik a 2025/2026-os szezonban. A hazai közönségre koncentrálva 10 különböző előadásból álló programsorozatot állított össze a Hagyományok Háza színpadára olyan jól ismert, nagy sikerű darabokból, mint a Naplegenda, a Kolozsvári piactéren vagy az Édeskeserű, miközben izgalmas, új bemutatókkal is várja a nagyérdeműt a társulat. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!