De­cem­ber 9.

Karácsonyi abrosz és morzsa

 

Egy szépen terített asztal éke a gondosan kiválasztott asztalterítő, mely fokozottan igaz a karácsonyi étkezésekkor használt karácsonyi abroszra. 

A karácsonyi abrosz leggyakrabban fehér színű, ritkábban piros hímű, de szövésének mintázata mindig gondos kezek munkáját dicséri. Nem lehetetlen, hogy az abrosz használata nagyrészt pont a karácsonyi ünnepi étkezésekhez kapcsolódva vált ismertté a magyar parasztságnál. 

Szinte természetes, hogy sok hiedelem kötődik hozzá, melyek közül talán a legismertebb, hogy a jó termés reményében vetőabroszként használták, főleg kenyérgabonák vetésekor. Hasonlóképpen volt használatos sütőabroszként. Betegség esetén a beteg abroszba tekerése elindította a gyógyulást. 
A karácsonyi abroszon felhalmozódott ételmaradéknak, a karácsonyi morzsának ugyancsak mágikus erőt tulajdonítottak, ezért az állatok elé szórták, hogy azok egészségét megőrizzék, termékenységét biztosítsák. A tehén jobban tejelő legyen, a tyúkok többet tojjanak. Azt tartották, nem szabad kidobni a karácsonyi morzsát, mert azzal együtt az egész eljövendő év szerencséjét kidobnák, de az éjszakára asztalon hagyott morzsa a családot meglátogató természetfeletti lények táplálására is szolgál.

Ha mi már nem is kezeljük mágikus tárgyként a karácsonyi abroszt, azért megérdemli a kicsit nagyobb figyelmet, hogy sok-sok éven át boríthassa ünnepi asztalunkat.

karácsonyi abrosz


 

Megnézem a kalendárium többi ablakát is

A Ma­gyar Ál­la­mi né­pi Együt­tes új éva­dot hir­det

A Magyar Állami Népi Együttes izgalmas, jövőbe mutató évaddal jelentkezik a 2025/2026-os szezonban. A hazai közönségre koncentrálva 10 különböző előadásból álló programsorozatot állított össze a Hagyományok Háza színpadára olyan jól ismert, nagy sikerű darabokból, mint a Naplegenda, a Kolozsvári piactéren vagy az Édeskeserű, miközben izgalmas, új bemutatókkal is várja a nagyérdeműt a társulat. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!