De­cem­ber 6.

Szent Miklós napja

A manapság sokak által Mikulásként, sőt Télapóként ismert alak ünnepnapja eredetileg a kisázsiai Myra városában a IV. században élt szent életű püspökről Miklósról kapta nevét.

Szent Miklós a keleti és nyugati egyház közös nagy szentje, szinte összeszámolni is nehéz, mi minden és ki mindenki tartozik hozzá: a házasság és anyaság oltalmazója, a gyermekek barátja, emellett Miklós többek között patrónusa még a gabonakereskedőknek, pékeknek, vászonszövőknek, borkereskedőknek, ügyvédeknek, patikusoknak, olajárusoknak, halászoknak és vízimolnároknak, hídépítőknek, raboknak és zarándokoknak, eladólányoknak és diákoknak, továbbá céheknek és egyéb közösségeknek.

 

A világ gyermekeket ajándékozó alakjairól, a különböző népek eltérő hagyományairól bővebben Varga Máté munkatársunk beszél videónkban:

 https://rtl.hu/rtlklub/fokusz/ismerjek-meg-a-vilag-mikulasait

 

Megnézem a kalendárium többi ablakát is

Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!