Csí­ki Ló­ránt me­sél: Mi­hók

A mese „besorolása”:

Mesemondónk egy izgalmas, nagyon érdekes mesét hozott a Folkstúdió adásába. Több tréfás-mesetípust kapcsolt össze: Bolond Mihók (AaTh 1049)+ Az ostoba ember látogatóban (MNK 1684)+ Rablók a fa alatt (Házaspár a fán) AaTh 1691+ Szerencsétlen János (AaTh1653A)+ Szegény ember az ördög szolgája (AaTh1681)+ A kutyának eladott tehén (AaTh  1643B)

De mit is jelentenek ezek a számok és betűk? A népmesekutatók szerte a világon, többféle módon és többféle megközelítés alapján, de igyekeztek a népmeséket ún. típusokba sorolni, katalógusokat létrehozni, annak érdekében, hogy a különböző népek, kultúrák mesekincse közötti egyezéseket, különbözőségeket könnyebben és hatékonyabban ki tudják mutatni, hogy a mesék elterjedtségét vizsgálni tudják, s hogy számon tudják tartani, mely népmesékből hány változatot gyűjtöttek már össze. A fentebb is látható betűkombináció is egy ilyen rendszert jelöl. Az Antti Amatus Aarne, finn és Stith Thompson amerikai mesekutatók által összeállított katalógus minden egyes mesetípusa külön szám-, és betűkombinációt kapott. A betűk (AaTh) mindig ugyanazok, és a két kutató nevére utalnak, de a különböző  számok az egyes típusok végén még inkább segítik az érdeklődőket az eligazodásban. A tréfás meséket AaTh1350-től AaTh1429-ig, míg a trufákat és anekdotákat AaTh 1430-től Aath1874-ig jelöli ez a katalógus.

Mesemondónk egy a tréfás mesékhez jól illeszkedő egyszerű, ún. mesekezdő formulával nyitja meséjét: „Úgy tudjátok meg, egyszer vót, hol nem vót, vót egyszer egy legény…”  A cirkalmas, hosszú, sokszor több percen át tartó mesekezdő formulák (kidőlt-bedőlt kemencékről, égig érő fákról, ráncos rokolyákról stb.) a tündérmesékhez, illetve elvétve a novellamesékhez kapcsolódnak. A tréfás mesékhez, állatmesékhez egyszerű, pár szavas mesekezdő formula dukál.

A Ma­gyar Ál­la­mi né­pi Együt­tes új éva­dot hir­det

A Magyar Állami Népi Együttes izgalmas, jövőbe mutató évaddal jelentkezik a 2025/2026-os szezonban. A hazai közönségre koncentrálva 10 különböző előadásból álló programsorozatot állított össze a Hagyományok Háza színpadára olyan jól ismert, nagy sikerű darabokból, mint a Naplegenda, a Kolozsvári piactéren vagy az Édeskeserű, miközben izgalmas, új bemutatókkal is várja a nagyérdeműt a társulat. 

Meg­je­lent a Kis fe­ke­te pá­lyá­za­ti ki­írás

A Hagyományok Háza ismét meghirdeti egyik legkülönlegesebb és leginspirálóbb pályázatát 2025-ben is: a Kis feketét! Ez a lehetőség olyan népi kézművesek, iparművészek, tervezők és designerek számára szól, akik a divat és a népművészet találkozásában szeretnének maradandót alkotni.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!