Sem­mel­weis Egye­tem, Pszi­chi­át­ri­ai és Pszi­cho­te­rá­pi­ás Kli­ni­ká­já­nak Nap­pa­li Kór­há­za: Ma­gyar ki­ke­let

Családi kategória
Különdíj

 

A Semmelweis Egyetem, Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának Nappali Kórházába rendszeresen és tartósan, rehabilitációra bejáró pácienseink „kis családja” egy alkotással nevezett a pályázatra. Nagyon megtisztelő és fontos a csapat számára, hogy alkotásunkkal mi is megmutathatjuk magunkat. Az egyik csoporttagunk talált rá a pályázati lehetőségre, Ő vetette fel, hogy induljunk. A „magyar kikelet” című termés képünket egy kifejezetten pszichoszociális fogyatékossággal élő embereknek szervezett Ki mit tud versenyre terveztük és készítettük. Januárban kezdtük az alkotást, melyet gondos tervezés előzött meg. 12 páciensünk vett részt a közös munkában. Jellemzően napi másfél órát foglalkoztunk a kép elkészítésével. 14 alkalomra volt szükségünk ahhoz, hogy az utolsó magok is felragasztásra kerüljenek. A lap mérete 75X75 cm.

Semmelweis

Erre rajzoltuk rá az előzetesen megtervezett mintát. Papír sablonnal rajzoltuk meg a madarakat és a szívet. A többi mintát szabad kézzel rajzoltuk, de természetesen a sablonokat is mi készítettük. Az egykori magyar népmesék televíziós sorozat illusztrációja ihlette a képünket. Mindenképpen tavaszváró hangulatú, magyaros színvilágú képet szeretett volna készíteni a csoport. Piros, fehér és zöld színű magokat, bogyókat választottunk. Fontos volt a kép üzenete. A szeretet, az egymáshoz kapcsolódás, a remény, a kibontakozás jelenik meg az ábrázolásban. Négyféle magot használtunk: tökmagot, zöld lencsét, fehér babot és goji bogyót. Minden egyes magot egyenként ragasztottunk fel. A motívumok piros színűek, a háttér fehér, és a keret zöld színű. A képet végül selyemfényű lakkal vontuk be. Az alkotók közül mostanában csak négyen járnak be a Nappali Kórházba, mert a járvány miatt, többségük a karantént választotta. Nagy lemondás ez a részükről, hiszen éppen a közösségben való lét segíti őket gyógyulásukban. Bízom benne, hogy ez a lehetőség, hogy pályázhatunk, nagy örömére lesz minden alkotónknak- azoknak is, akik most nem tudnak bejárni a közösségbe. Így értelmet nyert a közös munka, amit belefektettek a kép elkészítésébe.

 

<< Vissza a többi pályázathoz

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!