Ko­vács Le­ven­te: Kis­kun­sá­gi pity­ke­gom­bok

Hivatásos alkotó

 

A nevem Kovács Levente. 27 éves vagyok, végzettségem ötvös/aranyműves.

Szakmámban dolgozom már lassan 8 éve, többnyire aranyműves munkát végzek, egyedi ékszereket alkotok.

Ebben a sajnálatos karantén helyzetben kénytelen voltam leállítani a munkálataimat, de ugyanakkor lehetőségem lett olyan dologgal foglalkozni, amire eddig nem volt időm.

Kaptam egy felkérést, hogy rekonstruáljak egy kiskunsági pitykegombot, amelyet egy magángyűjteményből sikerült a kezeim közé kapnom!

Kovács Levente

Ennek a pitykegombnak a teste gömb alakú, amin egy fül és egy duplaszirmos csúcsdísz látható.  Körülötte szegélyező vésések és metszetek láthatóak, amik igazán ritka jelenségnek számítanak! A Kiskunságon többnyire „tornyos” gombokat készítettek; ez annyit tesz, hogy a csúcsdíszen található egy gömb vagy „csecs”, ami ebben a változatban kisebb, mint az átlag.

Magát a gombtestet domborító szerszámokkal készítettem, formavasak segítségével. A mintákat és a sablonokat fűrésszel vágtam ki, majd az apró éleket reszelővel plasztikáztam.

A legvégén laposvésőkkel díszítettem a csúcsdíszt és a gombtestet! 

Kovács Levente

A feltöltött képek között láthatnak több munkafázist. Az egyik fele a munkaasztalon, a másik fele pedig fotódobozban készült.

Miben is változott a felfogásom a helyzet óta? Térjünk vissza a gyökereinkhez és ápoljuk a kultúránkat. Fordítsunk figyelmet szeretteinkre és belülről kezdjük a változást. Bízom benne, hogy hosszútávon is tudok majd hasonló minőségi munkát végezni és színesíteni a hazai pitykegomb készítők palettáját!

<< Vissza a többi pályázathoz

Tán­co­sa­ink is­mét Er­dély­ben

A Magyar Állami Népi Együttes június 21-én Erdélybe indul. A négynapos előadássorozat Marosvásárhelyen kezdődik, Kolozsváron és Székelyudvarhelyen folytatódik, és az utolsó állomása Nagyvárad. 

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!