Ka­mo­csay Ju­dit: Ker­pa-, váll­ken­dő, új­ra­gon­dolt ker­pe­ken­dő

Népi iparművész

 

Közel tíz éve varázsoltak el a moldvai kerpakendők, azóta készítek vállkendőket: újragondolt kerpákat.

Az eredeti anyagban megjelenő csáncsált mintákat elődeink igen szabadon használták, ezért úgy érzem, ezzel a szabadsággal én is élhetek. A kerpák szövésénél a legnagyobb kihívást a légies megjelenés létrehozása jelenti, ezért nagyon vékony fonalból, a bordát finoman használva lehet csak célt érni. Eddig fehér felvetésbe szőttem kendőimet és régóta vágytam arra, hogy színes alapon valósíthassam meg a kerpa lényegét.

Kamocsay Judit

És most lett időm… Gyönyörű zöld felvetést fűztem a szövőszékbe. Színekkel és a textil áttörtségével akartam játszani. A csáncsált mintát már régebben terveztem, és „átlátszó” alapba képzeltem.

Kamocsay Judit

A zöld és türkiz árnyalatait választottam és vetüléknek 120/2-es egy-, két- és négy-szálas fonalat használtam. A kerpa „fődje” az áttetsző türkiz és a tömör zöld finom, csíkos átmenettel.

Kamocsay Judit

 

<< Vissza a többi pályázathoz

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!