De­me­ter Mik­lós: Gyer­mek­já­té­kok

Hivatásos alkotó
Sepsiszentgyörgy

 

A diófergettyű egy moldvai csángó játék, melynek leírására néprajz szakos tanulmányaim során bukkantam. Már akkoriban foglalkoztam hangszer- és gyermekjáték készítéssel, és rögeszmémmé vált a dióhéjban rejlő lehetőségek kiaknázása. A malom és a szitakötő ötlete egyszerre született. A szitakötőt azért kereszteltem át szitakopternek, mert a vásárokban minden gyerek helikopternek hívta a játékot. A repülő a  negyedik  generációs húzogatós játékom. A szilvamag/nemezgolyó húzogatásával folyamatos mozgásban kell tartani a légcsavart. Egy dióhéjban benne van a teremtett világ gyönyörűsége, amit a játékaimmal a gyerekek kezébe tudok adni. Alapanyagaim a dió mellett szintén a természet ajándékai: mogyoróág, bodzafa, szilvamag. Játékaimat, hangszereimet kézi szerszámokkal készítem, melyek nagyrésze szintén saját kezem munkája. Gyerekfoglalkozásokon gyakran készítettünk diófergettyűt a gyerekekkel.

Demeter Miklós gyermekjátékok

A diószárnyú madár a feleségem ötlete, a lyukas madár egy kisgyermek kezébe jól illeszkedő forma, a madársíp a faág formájából született, a különböző pikulák kicsi furulyák, amelyek kedvet hozhatnak a későbbiekben valódi furulyán való muzsikálásra. A síposseggű ló története: egy udmurtiai fesztiválon találkoztam egy mordva faragó emberrel, összebarátkoztunk és játékot cseréltünk: én kaptam tőle egy síposseggű lovat, ő kapott tőlem egy pikulát. Nem sokkal később hallottam egy felvidéki mondást, amit a vásárba induló szülők mondtak gyerekeiknek: „Ha jók lesztek, hozunk nektek síposseggű lovat.” Ettől kezdve készítem a vásárokra a síposseggű lovaimat. A sípok haszna amellett, hogy egyik kedvenc játéka a gyerekeknek, fontos társ a nálunk Erdélyben igen csak medvejárta erdei útjainkon. Ezért „medveriasztó síp”-nak is nevezem.

Demeter Miklós gyermekjátékok

Egy újabb lehetőség, amit sikerült a dióhéjból kibontanom: egy kis hangszer, mely a spanyol kasztanyetta átalakításából született. A hangszerrel többféle módon lehet ritmust kísérni: lefele vagy felfele tarva lehet rázogatni, a térd és a tenyér között ütögetni stb. Óvodások, gyerekzenekarok, de akár hivatásos muzsikusok is használhatják. Hangja emlékeztet a gólyák kelepelésére, remek effekthangszer. Kézműves foglalkozásokon is szoktuk készíteni gyerekekkel egy kicsit leegyszerűsített formában, gyerek kezéhez kitalált, átalakított célszerszámokkal.

A bodzapuska ötlete egy korábbi ötletemből született: hajlított som/mogyoró/orgonavesszőből készítettem szalvétatartókat, s a hajlított vesszőben rejlő feszültség adta a lehetőséget arra, hogy ezzel lőni is lehet. Valahonnan – ez örök rejtély számomra, hogy honnan? – jött a bodzapuska vázlatképe.  A csöve könnyen fúrható bodzafából készül, ki kellett találni, hogy a vesszőt ne lehessen túlfeszíteni, mert így eltörne, a golyókat megfelelő „kaliberre” kell faragni. Felfele tartva kell felhúzott ravasszal betölteni, majd a célra tartva elpeccinteni a vesszőt, ami kilövi a golyót.

Érdekes adalék: a játék születése után néhány évvel a kezembe került egy néprajzi tanulmány, amelyben rajzmelléklettel ellátott leírását találtam meg az Udvarhely környéki Firtosváraljáról az én találmányomnak. Rádöbben néha az ember, hogy nincs új a nap alatt.

Demeter Miklós gyermekjátékok

A kerekes állatok kedvenc játékok időtlen idők óta. Az én báránykám annyiban más, hogy én szilvamagból álmodtam, és készítem a füleit, abból a meggondolásból, hogy egy teremtett szilvamag meghökkentő, és mindig szebb egy ember alkotta/faragta részletnél. A játék kerekeit egy faágból szeletelem-csiszolom. Egy faág szelete önmagában a fa életét is megmutatja az évgyűrűivel. Így a fát nem erőszakolom meg az esztergakéssel. Általában igyekszem arra, kézi szerszámokat használjak, így az elkészült tárgyak mindig egyediek, megismételhetetlenek lesznek. Minden alkotásra faragok egy kis mintát, melyet elsősorban a magyar és udmurt néphagyományból merítek, de vannak saját mintáim is. Hogy miért udmurt? A feleségem lévén udmurt nemzetiségű, családunkban mindkét nép nyelve és kultúrája egymás mellett él.

Egy játék, hangszer kipróbálása után faragom bele védjegyemet: a DM monogramot összevont rovásjellel.

Demeter Miklós gyermekjátékok

Számlálhatatlan változatosságú az ördöglakatok világa. Részemről arra törekszem, hogy kihasználjam a természet adta ajándékokat, és valami olyant készítsek, amit feltehetőleg más nem készít. Persze nincs új a nap alatt (ld. a bodzapuskám történetét). Ez az ördöglakat négy mogyoróból és egy lyukasra csiszolt barackmagból készült, a társa pedig barackmagból és nemezgolyókból. Kézműves foglalkozásokon az ördöglakat egyszerűbb változatait készítjük gyerekekkel (pl. egy nemezgolyó és egy kis falemez ágból hasítva, két lyukkal).

<< Vissza a többi pályázathoz

 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!