Bor­bás csa­lád: Zsi­nó­ros tás­ka, pár­na

Családi kategória – hivatásos alkotó
Jászság

 

Hogyan válnak valóra az álmok egy édesanya és lánya keze nyomán...

Folyamatosan próbálom tudásomat átadni gyermekeimnek, megismertetni velük a népi mesterségeket. Ez történt akkor is, amikor a kékfestő mesterséget szerettem volna Lili lányomnak bemutatni. Sajnos a Jászságban az utolsó kékfestő mester 1977. december 23-án meghalt. Jakkel Sándor, a népművészet mestere, az ötödik kékfestő generáció tagja volt.

Borbásné Budai Valéria

2018-ban elutaztunk Nagynyárádra a XIX. Országos Kékfestő Fesztiválra. Itt megismerhettük Sárdi János műhelyében a kékfestés munkafolyamatát, láttuk Kovács Miklós tiszakécskei kékfestő mestert, milyen szeretettel simogatta, igazította, kínálta munkáit. Egy-egy textíliára ránézve, már elindultak az alkotó gondolataink. Hogyan tudnánk különböző technikákkal készült anyagokat összedolgozni?

Az egyik legkedvesebb barátnőm erdélyi gyökereinek köszönhetően megismerhettük „ménasági” a paraszti lakástextíliákat. A Ménaságon vásárolt háziszőttes mostanáig arra várt, hogy alkotó kezek feldolgozzák.

Borbásné Budai Valéria

2011-ben feldolgoztam Veszelovszki Gusztáv egykori céhbeli szabómester sújtás mintáit. Mindig kacérkodtam azzal a gondolattal, hogy vajon ezek a minták megállnák-e a helyüket más textíliákon is.

Az összegyűjtött alapanyagok és tervek, gondolatok megvalósítására akkor került sor, amikor a „Maradj otthon!” kényszerűsége átrendezte a mindennapjainkat. Az otthonlét, együtt a családdal, lehetőséget teremtett az alkotásra. Az előkerült alapanyagok, minták láttán sziporkáztak az ötletek.

Borbásné Budai Valéria

Kitartó munkának köszönhetően elkészültek a napjainkban is használható alkotások. Sok-sok örömet, együtt töltött időt adva édesanyának és lányának.

<< Vissza a többi pályázathoz

 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!