Bor­bás csa­lád: Zsi­nó­ros tás­ka, pár­na

Családi kategória – hivatásos alkotó
Jászság

 

Hogyan válnak valóra az álmok egy édesanya és lánya keze nyomán...

Folyamatosan próbálom tudásomat átadni gyermekeimnek, megismertetni velük a népi mesterségeket. Ez történt akkor is, amikor a kékfestő mesterséget szerettem volna Lili lányomnak bemutatni. Sajnos a Jászságban az utolsó kékfestő mester 1977. december 23-án meghalt. Jakkel Sándor, a népművészet mestere, az ötödik kékfestő generáció tagja volt.

Borbásné Budai Valéria

2018-ban elutaztunk Nagynyárádra a XIX. Országos Kékfestő Fesztiválra. Itt megismerhettük Sárdi János műhelyében a kékfestés munkafolyamatát, láttuk Kovács Miklós tiszakécskei kékfestő mestert, milyen szeretettel simogatta, igazította, kínálta munkáit. Egy-egy textíliára ránézve, már elindultak az alkotó gondolataink. Hogyan tudnánk különböző technikákkal készült anyagokat összedolgozni?

Az egyik legkedvesebb barátnőm erdélyi gyökereinek köszönhetően megismerhettük „ménasági” a paraszti lakástextíliákat. A Ménaságon vásárolt háziszőttes mostanáig arra várt, hogy alkotó kezek feldolgozzák.

Borbásné Budai Valéria

2011-ben feldolgoztam Veszelovszki Gusztáv egykori céhbeli szabómester sújtás mintáit. Mindig kacérkodtam azzal a gondolattal, hogy vajon ezek a minták megállnák-e a helyüket más textíliákon is.

Az összegyűjtött alapanyagok és tervek, gondolatok megvalósítására akkor került sor, amikor a „Maradj otthon!” kényszerűsége átrendezte a mindennapjainkat. Az otthonlét, együtt a családdal, lehetőséget teremtett az alkotásra. Az előkerült alapanyagok, minták láttán sziporkáztak az ötletek.

Borbásné Budai Valéria

Kitartó munkának köszönhetően elkészültek a napjainkban is használható alkotások. Sok-sok örömet, együtt töltött időt adva édesanyának és lányának.

<< Vissza a többi pályázathoz

 

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Ro­ma­ni De­sign

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Romani Design egy különleges ruhakölteményét és kiegészítőit is. A most nyíló kiállítás kapcsán beszélgettünk divatról, hitről, identitástudatról Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, művészeti vezetőjével. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!